Hlavní líčení, které se uskutečnilo včera, sestávalo hlavně z výslechů svědků. Ti měli potvrdit, nebo vyvrátit, zda v době bleskové povodně v červenci roku 2009 zaplavila voda nějakou zahradní techniku, kterou obec později odepsala a nechala si za ni vyplatit zhruba sedmdesát tisíc korun z pojistky. Jedním z činů, z nichž žalobce bývalého starostu Hladkých Životic viní, je totiž pojistný podvod.

Částečně se soud tímto případem zabýval již v době, kdy projednával trestnou činnost třinácti bývalých zastupitelů Hladkých Životic, kteří působili v zastupitelstvu v období let 2002 až 2006. Koncem letošního ledna vynesl soud rozsudky, proti nimž se většina obžalovaných odvolala, včetně Jaroslava Petržely. Pojistný podvod a další čin soudce v průběhu zmíněného líčení se zastupiteli nakonec z kauzy vyloučil a projednává je nyní samostatně.

Každý říká něco jiného

Již dříve zazněla protichůdná svědectví o tom, zda byla zahradní technika v podobě sekaček a křovinořezů skutečně uschována v kotelně na zahradě místní školy, a pokud ano, zda byla vůbec zatopena.

Zatímco bývalý radní Pavel Kocmich tehdy u soudu uvedl, že kromě zbytku koksu, kotlů a nějakých dalších věcí byly v kotelně tři křovinořezy a sekačka a voda dosáhla do výše patnácti centimetrů, svědkyně, jež ve školce v inkriminované době pracovala jako školnice, uvedla, že byla v kotelně kolem půl sedmé ráno po povodni, a nevzpomíná si, že by tam byla nějaká zahradní technika.

Podobně to vypadalo i při úterním jednání. Jeden ze svědků uváděl, že si nepamatuje, že by se zahradní technika schovávala jinde než v kůlně za obecním úřadem, případně mimořádně v objektu školy.

Další svědek zase řekl, že když se sekala tráva u školy, nechávala se technika v tamní kotelně. „Když byly povodně, bylo tam asi dvacet centimetrů vody. Byly tam dvě sekačky a křovinořez," uvedl svědek čísla, která byla poněkud jiná než ta, jež kdysi uváděl zmíněný radní.

Dar společnosti ČEZ

Kromě toho před soudem vypovídal také zástupce společnosti Gravel Stone (dnes Alfitra Invest a. s. pozn. red.) Josef Adamec, které Jaroslav Petržela v době svého starostování předal na základě sepsané smlouvy 400 tisíc korun, jež měly sloužit k úpravě okolí rybníčku v části obce, kde stojí trafostanice společnosti ČEZ. Peníze byly z daru, který tehdy společnost ČEZ poskytla obci Hladké Životice.

Podle soudu podepsal Jaroslav Petržela smlouvu o daru společnosti Gravel Stone sám, aniž by dar schválili zastupitelé.