„Odvolání bylo podáno jako tzv. blanketní, tedy bez podrobnějšího odůvodnění. Odůvodnění bude následně, v dodatečné lhůtě do 5. května 2023, doplněno,“ sdělil ČTK Cimbala. Osvobozující rozsudek vynesl pražský městský soud 9. ledna, písemné odůvodnění rozeslal stranám minulý týden. Šaroch mohl odvolání podat do tohoto čtvrtka.

Bartončík ČTK sdělil, že informaci o podaném odvolání zatím nemá. „Dokazování ve věci bylo provedeno zcela vyčerpávajícím způsobem. Neznám žádný nový důkaz, který by bylo možné provést. Stávající důkazy dle mého názoru nalézací soud hodnotil velmi kriticky, a to z pohledu obhajoby i obžaloby,“ uvedl obhájce. Nevidí důvody pro to, aby se obhájci či státní zástupce proti rozsudku odvolávali, neznamená to ale podle něj, že by obhajoba souhlasila se všemi dílčími závěry soudu. Babiš v SMS pro ČTK odkázal na Bartončíkovo vyjádření.

Andrej Babiš míří k soudu v kauze Čapí hnízdo.
Kauza Čapí hnízdo: Na základě čeho Babiš uspěl? Klíčovou roli hrály tři faktory

Šaroch podle Cimbaly písemné odůvodnění rozsudku nyní podrobně studuje. „Zabývá se jednotlivými právními úvahami soudu a následně zváží, jakou argumentaci užije a jaké konkrétní skutečnosti odvoláním napadne,“ vysvětlil mluvčí.

Cimbala doplnil, že bylo nutné vyčkat na písemné vyhotovení, které mohlo pochybnosti žalobců spojené s rozhodnutím soudu vysvětlit. „Neboť však i po obdržení opisu rozsudku část pochybností považujeme nadále za důvodnou, (…) dospěl dozorový státní zástupce k závěru, že za dané situace nelze učinit jinak nežli odvolání podat,“ dodal Cimbala.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš s Nagyovou už od počátku vinu odmítají.

Briefing bývalého premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše k soudnímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. 9. ledna 2022, Průhonice
Kauza Čapí hnízdo končí, uvedl Babiš. Za slova o politickém procesu se omluvil

Podle soudce Jana Šotta se ale v trestním řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Důvodem pro vyčlenění firmy byly podle něj spíše rodinné vztahy. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu.

Babiš se omluvil za svá slova

Babiš po vyhlášení rozsudku řekl, že pro všechny české občany je dobrou zprávou, že žijeme v právním státě. Omluvil se za to, že kauzu v minulosti nazval politickým procesem. Trval ale na tom, že šlo o politické trestní stíhání. Nagyová uvedla, že kauza měla dopad na její rodinu, práci, známé či přátelství.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou jsou stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září.