VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Causa odvolané ředitelky školky ve Fulneku spěje ke smíru

Fulnek, Nový Jičín - Již poněkolikáté se sešli vsoudní síni advokáti Kováčikové a města Fulnek. Tentokrát proto, aby začalo vše nanovo. Město, které předchozí soudy prohrálo, podalo dovolání kNejvyššímu soudu, a ten případ vrátil kOkresnímu soudu vNovém Jičíně.

26.2.2009
SDÍLEJ:

Čtvrtý rok se táhne případ Mileny Kováčikové, kterou Rada města Fulnek odvolala z funkce ředitelky školky. Kauza, kterou ve středu 25 února opět projednával Okresní soud v Novém Jičíně, snad konečně spěje ke konci.Foto: Deník/Ivan Pavelek

„Nejvyšší soud se nezabýval věcí samotnou a uvedl, že se odvolání proti rozhodnutí dotýká také zaměstnavatele, nikoliv pouze zřizovatel. Jinak nemůže být žaloba úspěšná,“ nastínila důvody navrácení případu k původní instanci soudkyně Naděžda Červenková.

Radní Fulneku odvolali Kováčikovou z funkce ředitelky Mateřské školy U Sýpky 28. května 2005. Vše začalo již dříve, když Kováčiková neprodloužila pracovní smlouvu účetní, jež byla příbuznou místostarosty a místo ní přijala na toto místo svého švagra – vozíčkáře. Nastalo údobí různých kontrol, hledání nedostatků a zápisů. Na tomto základě pak radní rozhodli o odvolání Kováčikové z funkce.

Kováčiková ale podala žalobu na neplatnost odvolání a Okresní soud v Novém Jičíně, stejně jako Krajský soud v Ostravě jí daly zapravdu. Město mezitím navíc neprozřetelně jmenovalo do funkce ředitelky Miroslavu Caizlovou a tak se po výrocích soudů dostalo do nečekané situace – mělo dvě ředitelky jednoho zařízení. Vymyslelo proto šalamounské řešení. Zrušilo školku jako samostatnou příspěvkovou organizaci a zahrnulo ji pod základní školu, která měla svou ředitelku. Obě „ředitelky školky“ se tak staly učitelkami ve školce, Kováčiková posléze vedoucí učitelkou. Město jí navíc vyplatilo peníze. „Mám s tím ale problém, podle toho, co mi řekli na finančním úřadu, nemám jasno, jestli jde o doplatek mzdy nebo o náhradu za újmu,“ poznamenala u soudu Kováčiková.

Soudkyně v průběhu líčení několikrát připomněla, že je její povinností upozornit obě strany na možnost vzájemné dohody. Zároveň naznačila, že senát soudu svůj názor na věc nebude měnit. Jedinou změnou v případu by tak zůstala skutečnost, že Kováčiková by nežalovala jen město jako zřizovatele, ale také školu, jako nástupnickou organizaci té, která byla v době jejího odvolání jejím zaměstnavatelem. „A všechno by začalo nanovo,“ podotkla soudkyně. Ta po dohodě s oběma stranami vyhlásila krátkou přestávku. Po ní oba obhájci shodně sdělili, že jsou ochotni se dohodnout. Na vypracování dohody si vzali lhůtu jednoho měsíce.

Autor: Ivan Pavelek

Místo události:
26.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení