"Případem se nejprve v lednu loňského roku začali zabývat příslušníci z oddělení odhalování závažné trestné činnosti Generálního ředitelství cel. Vedlo je k tomu podezření, že v různých objektech na území Moravskoslezského kraje, konkrétně na Frýdeckomístecku a Karvinsku, skladují a následně dále distribuují v té době neznámí pachatelé cigarety, které nejsou opatřeny platnými tabákovými nálepkami," uvedla mluvčí moravskosleszké policie Daniela Vlčková.

Ilustrační foto.
Podvod. Matka z Frýdecko-Místecka brala peníze na děti. V péči je ale měli jiní

Celníci pak vloni v říjnu předali své poznatky policistům oddělení hospodářské kriminality územního odboru Karviná. "Rychlá výměna informací a jejich analýza vedla k rozkrytí a zadokumentování trestné činnost při nezákonném opatření, skladování a obchodování s nezdaněnými cigaretami," pokračuje mluvčí.

Na základě shromážděných důkazů policisté vloni v listopadu obvinili šest osob ve věku od 34 do 50 let. "Je jim kladeno za vinu, že od dosud neznámých dodavatelů měli pořídit téměř 3 miliony kusů padělků cigaret zahraničních značek a 180 kilogramů řezaného tabáku. Pokoutně opatřené zboží pak měli skladovat na různých místech a následně distribuovat odběratelům," říká dále policejní mluvčí.

Propracovaný systém

Podle policistů měli mít muži celý systém propracovaný. "Nelegální zboží například skladovali na mnoha místech v menším množství. Z dosud provedeného vyšetřování vyplývá, že si jednotliví pachatelé měli zboží obstarávat jednak od neznámých dodavatelů a jednak si ho měli prodávat mezi sebou," vysvětluje mluvčí.

Ilustrační foto.
Matka z MS kraje prodávala šestnáctiletou dceru. Muži jezdili z celého regionu

"Obvinění s kriminalisty částečně spolupracují a svou trestnou činnosti doznávají, nicméně nesouhlasí s množstvím, které je jim kladeno za vinu. Muž, který měl u sebe v době zadržení celníky neokolkované cigarety, uvedl, že se jednalo o jedinou náhodnou koupi. Další doznal, že si následným prodejem cigaret zakoupených na tržnici od cizince finančně přilepšoval," zní dále policejní zpráva. 

Muží měli podle policie způsobit škodu na spotřební dani dosahující částky okolo jedenácti milionů korun. "Jsou obviněni ze spáchání zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a ze spáchání přečinu porušování práv k ochranné známce a jiným označením. Všem hrozí trest odnětí svobody až na osm let," dodala mluvčí.