Je to pokaždé stejné. U bytu starší osoby se objeví dvojice žen či mužů a pod slibem něčeho se vetře dovnitř. Po jejím odchodu majiteli či nájemníkovi zůstávají pouze oči pro pláč. Zatím poslední obětí bezcitných lumpů se stala důchodkyně z Nového Jičína, u jejíhož bytu na Riegrově ulici zazvonili dva muži.

„Dovnitř se muži dostali pod záminkou vyměření oken v bytě. V bytě seniorku jeden z pachatelů zabavil a druhý využil její nepozornosti,“ naznačil novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Po odchodu dvojice žena zjistila, že jí chybí téměř devět a půl tisíce korun, které měla uložené v kabelce na chodbě bytu.

Okradená žena později policistům uvedla, že návštěvníci byli muži pravděpodobně snědé barvy pleti. První byl ve věku okolo 50 let, střední postavy a na sobě měl světlou košili. Druhý muž byl mladší, ve věku okolo 30 let, vysoký 170 centimetrů a štíhlé postavy.

Není to tak dávno, co dvě ženy, vydávající se za zdravotnice, okradly osmasedmdesátiletou ženu v Příboře. Aby podvodnice vypadaly co nejpřesvědčivěji, oblékly si dokonce bílý plášť a bílou kšiltovku. Jako záminku použila jedna z žen, že jde zkontrolovat zdravotní kartu diabetika. „Při hovoru žena řekla hostitelce, že má nárok na dva tisíce korun jako doplatek za léky, ale že má u sebe jen pětitisícovou bankovku,“ přiblížil jednu z fint Tomšík. Seniorka přišla nejen o pět tisíc korun, ale také o různé šperky v celkové hodnotě kolem padesáti tisíc korun.

Dalšími okradenými jsou například osmdesátiletá žena z Kopřivnice, kterou okradla o 73 tisíc korun domnělá pracovnice Všeobecné zdravotní pojišťovny či jednadevadesátiletá žena z Frenštátu pod Radhoštěm. Tu okradly rovněž dvě údajné pracovnice VZP o 25 tisíc korun. Policisté sice stále upozorňují na nebezpečí okradení cizí osobou a pořádají na toto téma řadu přednášek, podvodníci si ale vždy vymyslí novou fintu, na kterou nachytají další oběť.