Deset let stráví za mřížemi osmašedesátiletý František Žiga z Frýdku-Místku, jenž počátkem letošního roku kvůli několika korunám a třem košilím zabil svého kamaráda, jehož tělo poté spálil. Verdikt vynesl v pátek Krajský soud v Ostravě, který Žigu uznal vinným z trestného činu loupeže.

Obětí je jedenašedesátiletý bezdomovec přespávající v dřevěné garáži na ulici S. K. Neumanna ve Frýdku-Místku. Žiga mu v minulosti několikrát půjčil peníze. Osudného dne po něm žádal, aby mu na oplátku půjčil menší finanční hotovost on. Kamarád jej ale odmítl s tím, že mu nic nedá. Silně opilý Žiga se naštval a v návalu vzteku na něj zezadu zaútočil dřevěnou tyčí, kterou jej udeřil do hlavy. Muž se skácel k zemi a upadl do bezvědomí. Mimo jiné utrpěl poranění mozku a později zemřel. Přesnou dobu smrti však lékaři nedokázali určit. Podle odhadů se tak stalo několik hodin po útoku. Žiga se na místo činu několikrát vrátil a bezvládného umírajícího bezdomovce prohledal. Vzal mu 130 korun, které našel ukryté v ponožce a košili. Odnesl si také uzená žebra, tři lahve desetistupňového piva, tři košile a kalhoty. Nakonec, aby zahladil stopy, garáž pomocí hořící svíčky zapálil. Přivolaní hasiči dostali plameny pod kontrolu během několika minut. Objekt poté pomocí termokamery prohledali. Uvnitř našli ohořelé tělo.

Žiga se nejprve ke zločinu přiznal. Policistům při výslechu řekl, že mu kamarád, kterému často pomáhal, odmítl půjčit peníze. Proto jej napadl a objekt poté zapálil. Při hlavním líčení však prohlásil, že nic neudělal a žádný požár nezaložil.

Žiga byl původně žalován pro trestné činy ublížení na zdraví s následkem smrti a krádeže. Soud ale zločin kvalifikoval jako loupež.