K prvnímu zločinu došlo v druhé polovině září letošního roku na ulici U Nových válcoven v Ostravě-Mariánských Horách. Nezletilí násilníci si v podvečerních hodinách vyhlédli devatenáctiletého muže. Přiběhli k němu a začali a něj křičet, aby jim dal cigarety a peníze. Když odmítl, vrhli se na něj jako divá zvěř. „Začali ho kopat a bít po celém těle,” popsala situaci Holčáková s tím, že oběť se proti převaze dětí nedokázala ubránit. Lupiči mladíkovi vytáhli z kapsy peněženku, ve které však našli pouhé tři koruny. Uvnitř byly také doklady, měsíční jízdenka a platební karta. Agresoři peněženku vyhodili a kartu vrátili muži, který utrpěl podlitiny. Zranění si naštěstí nevyžádalo lékařské ošetření.

Dalšího přepadení se již zúčastnili pouze tři z pěti lupičů. V říjnu si vytipovali devítiletou dívku, kterou potkali v odpoledních hodinách na Varenské ulici v Moravské Ostravě. Vůbec jim přitom nevadilo, že ji doprovázel desetiletý bratr. Přistoupili k sourozencům a na dívku zakřičeli, aby jim dala své boty. Bratrovi se podařilo utéct a běžel pro pomoc. Útočníci mezitím začali sestru tahat za oblečení a snažili se jí sundat boty. „Děvčátko si ve strachu ihned sedlo a začalo vyzouvat boty. Zezadu k ní ale přiskočil jedenáctiletý chlapec a kopl ji hlavy,” uvedla Holčáková. V té chvíli je vyrušili náhodní kolemjdoucí, před kterými se školáci dali na útěk.

Přestože policie nyní pachatele zadržela, žádný z nich nebude z loupeže obviněn. Jelikož se jednalo o nezletilce, nelze je trestně stíhat. Podobné případy, kdy se brutálních zločinů dopouštějí školou povinné děti, jsou podle Holčákové naštěstí výjimečné. Přesto kriminalisté několik takových násilností v minulosti zaznamenali. V jejich paměti zůstává zejména loňské běsnění skupinky sedmi žáků ve věku dvanáct až patnáct let.

Hlavou gangu byl teprve dvanáctiletý chlapec. Po škole se všichni scházeli na hřišti v Moravské Ostravě, odkud se vydávali do městské části Ostrava-Poruba, kde je nikdo neznal. Své oběti si vybírali náhodně. Na své konto si připsali nejméně deset zločinů. To vše kvůli nudě a touze po dobrodružství.
Útočili na děti nebo starší ženy. Brali jim peníze, mobilní telefony a platební karty. Nejmladší z násilníků nosil s sebou mačetu s čepelí dlouhou padesát centimetrů. Vytáhl ji například na čtrnáctiletého chlapce, který utrpěl psychické trauma.