Drogy za několik milionů korun vyrobili a prodali tři muži Ostravy a Novojičínska, které v těchto dnech zadržela speciální zásahová jednotka. Policisté je zatkli v domě ve Studénce, kde si trojice zřídila laboratoř. Jednalo se o dlouhodobě připravovanou akci.

Komando vtrhlo do objektu ve chvíli, kdy muži v místnosti vařili pervitin. Jejich překvapení bylo tak velké, že se nezmohli na žádný odpor.

Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že trojice vyráběla drogu nejméně od podzimu loňského roku.

„Dva muži z Ostravy a jeden z Novojičínska ve věku dvaatřicet až sedmačtyřicet let ji vyráběli z volně dostupných léčiv prodávaných v Polsku. Následně ji pak distribuovali,“ uvedl novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes s tím, že pervitinové zásilky končily zejména v Ostravě. Skupina patřila mezi největší dodavatele této drogy v moravskoslezské metropoli.

Podle informací policie muži ve Studénce vyrobili nejméně dva kilogramy pervitinu. Přesné množství se zřejmě nepodaří zjistit.

Gram se prodává za cenu od osmi set do tisíce korun. „Výrobou a distribucí tak získali finanční prostředky v řádech několika milionů korun,“ dodal Gřes.

Případ je kvalifikován jako nedovolené držení, výroba, přechovávání a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Za tento čin hrozí až pět let vězení. Na jednoho ze zatčených byla uvalena vazba, zbylí jsou vyšetřováni na svobodě.

V posledních měsících jde již o několikátý případ, kdy policisté odhalili skupinu, která vyráběla pervitin z léků dovezených z Polska. Potřebné medikamenty se u severních sousedů shánějí podstatně snáze než u nás, kde platí přísná regulace. I proto policisté společně s celníky provádějí u hranic časté kontroly.

V letošním roce si již na své konto připsali několik úspěchů, kdy ve vytipovaných vozidlech našli větší množství léků přivážených z Polska, které evidentně měly sloužit k výrobě pervitinu.