Několik posledních měsíců života paní Žanety Minksové si umí kdokoliv z nás asi jen těžko představit. Dům v Sedlnicích, kam se s přítelem a malým synem přestěhovala z města, se pokusili vykrást zloději, a to hned třikrát. Poslední pokus skončil policejním zásahem, díky kterému drzí nenechavci sedí ve vazbě.

Atakovaný dům nestojí nikde na samotě, ale je obklopen sousedy. Lákadlo pro zloděje vidí Žaneta Minksová v něčem jiném: „Nejspíš bude v tom, že máme dům rozdělený na dvě poloviny. V jedné bydlíme, tu druhou rekonstruujeme, a právě to asi zloděje láká. Řeknou si, že je tam spousta elektra a dalších věcí potřebných na spravení domu."

První nemilá „návštěva" se v Sedlnicích odehrála den před Silvestrem, když neznámí pachatelé vykradli auto stojící u domu. Jen o týden později zloději navštívili stavbu znovu, tentokrát si ale troufli až dovnitř. „Ve chvíli, kdy se k nám vloupali, jsem byla v domě jen já se synem. Zrovna jsem kojila, když jsem uslyšela rámus. Když jsem syna nakrmila, šla jsem se podívat do rekonstruované části a jednoho ze zlodějů jsem viděla skrz prosklené dveře," zavzpomínala na nepříjemný zážitek paní Žaneta. Namísto paniky se v mladé ženě probudila obdivuhodná odvaha: „Syna jsem šla uložit zpátky do postýlky, poté jsem vzala zbraň a vrátila se s tím, že jsem křičela, že mám malé dítě a zbraň. Zloději se lekli a utekli, a já vlastně do teď nevím, kde se to ve mně vzalo. To, co se mohlo všechno stát, mi došlo až potom."

Do třetice všeho, v tomto případě zlého se zloději objevili v pátek 22. března. Tentokrát ale spadla klec a přispěla k tomu pomoc pohotového souseda.

„Jen díky okamžité informaci všímavého občana a rychlému příjezdu policistů jsme zadrželi zloděje, který se vloupal do rodinného domu," potvrdil informaci mluvčí novojičínské policie Petr Gřes s tím, že zadržení předcházela snaha nenechavce z místa utéct a následně ujet se svým komplicem automobilem, který stál opodál. „To se jim však nepodařilo. Po krátkém pronásledování a zablokování odjíždějícího vozidla jsme museli použít několik výzev a donucovacích prostředků. Zloděj, který z domu utekl, se snažil ukrýt v kufru auta a řidič vozidla opakovaně najížděl na policisty. Až rozbitím okna automobilu jsme jej donutili zastavit a zadrželi je," popsal událost Petr Gřes.

Pětadvacetiletý zloděj, jenž byl v minulosti již několikrát trestaný, a přesto se opakovaně dopouštěl krádeží vloupáním do objektů a aut na území celého Novojičínska, si s komplicem chtěl z domu odnést věci v hodnotě šedesáti tisíc korun. „Vybrali nám komplet celý dům, vlezli do všech místností, skříní, šuplíků, prohrabali i synovy věci. Bezpáteřní krysy. Co na to jiného říct? Teď máme dům vzhůru nohama, všude bláto, odřené stěny, vymlácené dveře, jako v akčním filmu. Ale jsme vděční našemu úžasnému a skvělému sousedovi," uvedla Žaneta Minksová. Na závěr dodala, že doufá, že lapení zloději, nacházející se nyní ve vazební věznici, byli ti samí, které v domě vystrašila. Její dům nyní čekají úpravy v podobě pořádného plotu, alarmu a také mříží do oken.

Jen za celý loňský rok evidují novojičínští policisté v okrese 102 krádeží vloupáním do rodinných domů a drzost pachatelů nezná mezí. Často je neodradí ani to, že jsou majitelé objektů doma, a vniknou do jejich domovů během noci, kdy spí. Ráno pak majitele čeká nemilé překvapení. Pachatelé se však zaměřují také na prodejny, sklepy, sklady, kanceláře a jiné objekty a tato kriminalita zaměstnala strážce zákona v roce 2012 bezmála ve čtyřech stovkách případů.