Případ se dostal na stůl kriminalistů koncem loňského roku a netrvalo dlouho a zaměřili se na třiatřicetiletého muže z Novojičínska, pracujícího v oblasti realit. Ten si od důvěřivých osob půjčoval nemalé částky, v řádech statisíců, a v drtivé většině nesplatil ani korunu. „Kriminalisté odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství obvinili muže ze zvlášť závažného zločinu podvodu," oznámila mluvčí krajské policie Soňa Štětínská.

Počet poškozených rapidně stoupal a obviněný si celkem přišel na více než patnáct milionů korun. První důvěřivé osoby muž oslovil na jaře 2008 a pokračoval tak až do léta 2011. „V tomto období kontaktoval sedmadvacet různých osob. Pod různými smyšlenými záminkami, týkajícími se činnosti v oboru realit – nákupu či prodeje nemovitostí, si od nich půjčoval peníze. Výše půjček nebyla zrovna zanedbatelná, pohybovala se většinou ve statisících, přičemž nejvyšší byla více než tři a půl milionu korun," prozradila Štětínská.

Kdo měl z podvedených štěstí, dočkal se splacení části dluhu, ale jednalo se spíše o výjimky. Podstatným faktorem v úspěšném vyšetření rozsáhlého případu byly zajištěné směnky. „Důležité bylo zejména zajištění listinných materiálů poškozených a zúčastněných osob a samozřejmě informace všech k celé události. Spisový materiál se postupně rozrůstal," řekla dále policejní mluvčí. Někteří jedinci dokonce půjčili muži peníze opakovaně, a to i přesto, že jim ještě neuhradil dluh předešlý. Možná je přesvědčily směnky vystavené podvodníkem, které však ve finále splaceny nebyly.

„Policisté muže, na základě výsledků detailního prověřování, obvinili ze zvlášť závažného zločinu podvodu. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od pěti do deseti let," dodala Soňa Štětínská s tím, že trestní stíhání je vedeno na svobodě.