Na stole novojičínských kriminalistů zůstaly dva vážné případy pokusů o znásilnění z loňského roku, které se jim nedařilo rozlousknout. Nakonec však byli úspěšní, když zjistili, že za oběma útoky stojí jeden a ten samý násilník, jež skončil v policejních poutech.

K oběma incidentům došlo v druhé polovině roku 2013. K prvnímu v srpnu ve Studénce nedaleko vlakového nádraží a k druhému o dva měsíce později v kopřivnické místní části Lubina v prostoru neformální naturistické pláže u vodní nádrže Větřkovice na chodníku vedoucím přes lesní porost. „V obou případech se ženám podařilo z místa utéct. K samotnému aktu znásilnění nedošlo, nicméně psychická újma a drobná zranění jim vznikla. V posledním případě žena využila okamžiku a útočníka opakovaně kopla do rozkroku, následně z místa utekla," připomněl události novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Ten dále přiznává, že vyšetřování nebylo vůbec jednoduché a kriminalisté pracovali jen s omezeným počtem informací. Na řadu přišlo prověřování řady osob, porovnávání jednotlivých případů se shodnými znaky ze širokého okolí. „Začátkem roku již měli kriminalisté indicie, které směřovaly ke konkrétnímu muži z Novojičínska. V měsíci březnu dovolily shromážděné důkazy kriminalistům muže zajistit, ten se k jednotlivým útokům následně doznal. Nyní je na rozhodnutí soudu, jak útočníka potrestá," pokračuje Petr Gřes s tím, že horní sazba trestu je až desetiletý pobyt za mřížemi.

Jak vyšlo najevo, třiačtyřicetiletý muž byl v minulosti stíhán pro podobnou trestnou činnost na Frýdeckomístecku a nyní si vyslechl obvinění pro spáchání zločinu znásilnění ve stádiu pokusu. „Vyšetřování těchto jednotlivých oznámení vedou policisté vždy velmi důkladně. Každá, byť sebemenší informace z místa činu, od účastníků či svědků je k objasnění maximálně důležitá. Odhalení a zajištění pachatele těchto jednání se v krátké době vždy nepodaří, ačkoli je to přáním všech policistů, poškozených a veřejnosti," přiznává závěrem policejní mluvčí.

V roce 2013 prověřovali novojičínští policisté na území okresu dvanáct případů znásilnění, k osmi z nich však vůbec nedošlo, ženy si je totiž vymyslely. Nyní se podařilo objasnit poslední dvě nedořešené události.