Stoklasa bil ženu pěstmi a kopal do ní. Způsobil jí vážná vnitřní zranění. Ráno sice sám zavolal pomoc, matka ale později v nemocnici zemřela. Lékaři u ní mimo jiné konstatovali zhmoždění a prokrvácení bránice a zhmoždění a roztržení sleziny.

Stoklasa popřel, že by matce ublížil. Před soudem prohlásil, že se musela zranit sama, když v opilosti upadla.

Loupež

Stoklasa bydlel u matky od roku 2009, kdy se vrátil z vězení. V něm si paradoxně odpykával trest za loupež vůči ní. Když mu tehdy nechtěla dát peníze, zlomil jí dvě žebra. Vzal jí také auto, s nímž havaroval. Po návratu mu matka znovu poskytla střechu nad hlavou. Jejich soužití však podle sousedů bylo velmi problematické. Svou vinu na tom měli oba. Hádkám často předcházelo popíjení alkoholu, který v domácnosti tekl proudem.

„Paní byla alkoholička. Když někdo denně pije patnáct až dvacet let, nemůže být milý a přívětivý. Je nepochybné, že některé hádky vyvolala samotná matka,“ konstatoval předseda senátu s tím, že synovy reakce však byly nepřiměřené. Matce nadával, vyhrožoval smrtí, často ji také bil, bral jí i peníze. V bytě několikrát zasahovala policie, matka dokonce v obavách z dalších útoků dala klíče sousedce, aby jí případně pomohla.

Televize

Osudného 11. ledna letošního roku ji ve večerních hodinách surově napadl kvůli sledování televize. Druhý den ráno po probuzení zavolal záchranku, která ji převezla do nemocnice. Stoklasa tvrdil, že se matky jen trochu dotkl. Zranění si prý způsobila sama, kdy pod vlivem alkoholu upadla. To ale znalci zcela vyloučili. Rozsáhlá vnitřní zranění rozhodně nemohla vzniknout pádem nebo naražením na nábytek.

„Vážila necelých šedesát kilogramů, chodila o francouzských holích a byla věčně opilá. Útok vůči ní byl velmi jednoduchý. Využil její bezbrannosti,“ řekl soudce na Stoklasovu adresu.

IQ 74

Tragický případ zasáhl celou rodinu. Podle příbuzných patří Stoklasa spíše do ústavu než za mříže. Jak uvedl jeho bratr, Stoklasa ve třech letech prodělal zánět mozkových blan a jeho mentalita je údajně na úrovni desetiletého dítěte. Podle znalců má Stoklasa IQ 74. Jak ale soudce zdůraznil, není možné do ústavu zavírat každého jen proto, že má IQ kolem sedmdesáti. Experti zkoumající Stoklasův duševní stav navíc u něj nezjistili žádnou poruchu ani chorobu. „Po důkladném zvážení a na základě znaleckých posudků jsme dospěli k závěru, že obžalovaný je plně trestně odpovědný. Museli jsme respektovat závěry znalců,“ konstatoval soudce.

Stoklasa před soudem vypověděl, že svou matku miloval. A nikdy by jí neublížil. „On matku netýral a neubližoval jí vědomě. Jednal a reagoval zkratovitě na týrání ze strany matky, která byla velmi závislá na alkoholu,“ řekl Deníku bratr obžalovaného.

Ano, pak ne

Stoklasa byl uznán vinným z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti a z týrání blízké osoby. Hrozilo mu osm až šestnáct let.

Stoklasa dvanáctiletý trest ve věznici se zvýšenou ostrahou nejprve přijal. „Těch dvanáct let beru. Nemá cenu se proti tomu odvolávat,“ prohlásil Stoklasa, který však po konzultaci s obhájcem během několika sekund názor zcela změnil. „Odvolávám se,“ řekl nakonec. Státní zástupce si ponechal lhůtu k vyjádření. Konečné slovo bude mít Vrchní soud v Olomouci.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:Muž obžalovaný z ubití matky svou vinu popírá