Vše začalo tím, že jeden z trojice mužů dlužil svému známému několik tisíc korun. Peněz se mu však nedostávalo a tak přišel s nápadem společně zfalšovat bankovky, nakoupit si za ně věci a tím dluh smazat.

I dali se přičinliví muži do díla. Posilou byl ještě třetí muž, který jim zapůjčil bankovku v hodnotě 500 korun. Jejich po domácku vyrobené prvotiny nebyly zdaleka tak podařené, jak by potřebovali. To je ale neodradilo a v tisku pokračovali, dokud nevyrobili zdařilejší kopie. Téměř dvacet bankovek pak chtěli utratit za hodnotné zboží. Na zkoušku si vzal jeden z mužů tři padělky a šel s nimi do jednoho obchodu na Novojičínsku. Za dva nakoupil různé věci, když ale chtěl udat i třetí padělek, neuspěl.

„Policisté z odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství si věc, vzhledem k závažnosti, po oznámení případu od kolegů z územního odboru Nový Jičín převzali. Společně zjišťovali všechny informace vedoucí k totožnosti v první chvíli neznámých osob, které padělky vyráběly a udávaly do oběhu,“ podotkla k případu krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Hrozí jim roky vězení

Policisté nakonec zahájili trestní stíhání trojice mužů ve věku 22, 23 a 34 let podezřelých ze zločinu padělání a pozměňování peněz, za což jim hrozí 3 až 8 let ve vězení. „Tři zajištěné padělky byly zaslány České národní bance k odbornému zkoumání. Zbývající falešné pětistovky ale byly zničeny ještě před tím, než je stačili obvinění použít,“ dodala Štětínská.