„Podvodníci se pod záminkou kontroly napojení kanalizační přípojky vydávají neoprávněně za pracovníky naší společnosti a protiprávně vybírají poplatky,“ upozornila mluvčí společnosti Martina Gavendová. Zatím poslední případ se stal v Polance nad Odrou. Jedna z obyvatelek byla okradena dvojicí mužů, kteří se představili jako pracovníci vodáren a tvrdili, že jdou zkontrolovat novou kanalizační přípojku. Od ženy pak vybrali tisícikorunu. Za tuto službu by přitom žena neplatila ani skutečným zaměstnancům vodáren – společnost ji totiž nezpoplatňuje.

Případ s falešnými kontrolory teď vyšetřují policisté. „Pachatel však nebyl dosud dopaden a lze tedy předpokládat, že v této podvodné činnosti stále pokračuje,“ dodala Gavendová.

Jak se proti falešným kontrolorům bránit?

„Lidé by si měli nechat předložit služební průkaz firmy. Možností je také kontaktovat zákaznickou linku společnosti, kde si mohou ověřit, zda se v dané lokalitě někdo od firmy skutečně pohybuje,“ vyjmenovala Gavendová.

Signálem, že může jít o podvodníky, je také doba, kdy se objeví. Skuteční pracovníci vodáren totiž nechodí na kontroly v pozdních odpoledních a večerních hodinách ani o víkendech. To pouze v případě havarijních událostí.

Kontroloři vodáren používají služební vozidla označená logem společnosti, navíc nepožadují platbu v hotovosti a protokol o kontrole napojení vyhotovují bezplatně.