Zkušenosti z předchozích soutěží Orionu i jiných podobných prokázaly, že se najde celá řada vychytrálků, kteří pod záminkou údajné výhry vnikají do příbytků důvěřivců a pod různými záminkami je okrádají. „Důvěřivosti převážně seniorů zneužívají různí nepraví plynaři, topenáři, podomní obchodníci i osoby slibující různé výhry. Podvody se nevyhýbají žádnému z regionů, Bruntálsko nevyjímaje,“ varovala Soňa Štětínská z ostravské policie.

Firma Orion jako organizátor soutěže upozorňuje na nutnost dodržovat zásad opatrnosti. „Policisté se samozřejmě k upozornění připojují,“ uvedla Soňa Štětínská. Orion tým nejezdí nikdy o víkendu, jen ve všedních dnech v době od 17 do 21 hodin. Výhry tým nikdy nenosí, obdarovanému ji pošlou až na bankovní účet. Oficiální čtyřčlenný tým jezdí od 2. do 27. února, dvoučlenná jednotka vyráží po zemích českých mezi 2. do 27. březnem, všichni oblečeni do modré barvy s logem Orionu.

„Tým zásadně používá vozidlo značky opel modré barvy s výrazným označením logem výrobku a symboly předmětné hry. Členy týmu doprovází moderátor Michal Jagelka. V případě pochybností o totožnosti týmu je možné ověření na telefonním čísle 607 939 937. Při podezření z jakéhokoliv pokusu podvodného jednání okamžitě vyrozumět Policii ČR,“ sdělila Soňa Štětínská.

Finta podvodníků je většinou stejná. Zloděj požádá osloveného o rozměnění bankovky, vnikne do domácnosti a tam nebožáka okrade. Většinou o všechny uspořené peníze. K těm je obyčejně dovede sám majitel příbytku, když jde pro drobnější bankovky. „Po odchodu důvěřivý majitel velmi často zjistí, že nemá peníze v peněžence nebo celou peněženku. Pryč jsou cennosti i se šperkovnicí nebo je místo, kde měl ukryté úspory, prázdné,“ doplnila Soňa Štětínská.