Hrát si na mrtvého brouka se někdy vyplatí. Právě tuto strategii mají zvolit lidé, které atakuje e-maily společnost BIB Services. Radí jim to Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje, na které se vystrašení a poškození lidé po desítkách obracejí.

Společnost BIB Services chce od lidí desítky eur. Za co? Pouze za to, že se registrovali na internetových stránkách, kde byly běžné a volně dostupné informace o mistrovství světa ve fotbale. Osobní údaje včetně adres firma získala tak, že na stránkách loni uspořádala soutěž o značkovou elektroniku. Pokud někdo vyplnil své údaje po zodpovězení soutěžních otázek, po pár měsících mu společnost elektronicky poslala faktury s požadavkem na platbu kolem šedesáti eur. Teď se ozývá opět a kromě zaplacení poplatku žádá i penále. Jinak hrozí soudním řízením i exekucí. Stránky ms-2010.sk provozuje společnost Online Investment Group. Někteří lidé tvrdí, že jim výhružné e-maily chodí také, aniž by se na stránkách vůbec registrovali.

NÁTLAK NENÍ PRÁVNĚ PODLOŽEN

„Doporučujeme lidem, aby se nenechali těmito výhružkami zastrašit, na výzvy nijak nereagovali a rozhodně nic neplatili. Jedná se o nátlak, který není nijak právně podložen,“ informuje Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje, které sídlí v Ostravě ve Střelniční ulici a poskytuje poradenství i v dalších šesti městech v kraji.

Společnost Online Investment Group lidem tvrdí, že se částku zavázali zaplatit, protože souhlasili se všeobecnými obchodními

podmínkami, které tuto povinnost obsahovaly. Podle právních poradců sdružení je ale způsob, jakým byly údajné smlouvy uzavírány, klamavou obchodní praktikou.

ZAPLACENÍM ZÁVAZEK UZNÁVÁTE

„Problém je, jestli nátlak už loni někdo nevydržel a zaplatil jim,“ konstatovala Marcela Reichelová, předsedkyně sdružení(na snímku vlevo). "Dal tak totiž najevo, že závazek uznává. Firma teď chce poplatek na další rok. O oprávněnosti požadavku ale může rozhodnout pouze soud v občanskoprávním řízení," dodává.

Na podobné webové pasti teď narážejí tisíce lidí z celého Česka. Odborníci proto lidem doporučují, aby si důkladně rozmysleli, komu poskytnou své osobní údaje. „Trochu jsem se uklidnila, že nejsem sama, kdo takhle dopadl. Navíc si nejsem vůbec vědoma, že jsem se na jejich stránkách vůbec zaregistrovala,“ reagovala paní Vlasta, která se také do „hledáčku“ podivné firmy dostala.

„Přišla mi už druhá upomínka, obě s výhrůžkami, že budou předány k vymáhání další firmě, pokud nezaplatím. Platit nic nebudu, ale je mi z toho ouvej. Mám jenom důchod a neumím si to představit. Pokud to bude ale možné, ráda se přidám k hromadnému trestnímu oznámení,“ píše Vlasta v korespondenci s ostatními poškozenými.

Pozor na podvodné půjčky. Peníze nezískáte, ale přijdete o ně

Podle Marcely Reichelové se na Ostravsku poslední dobou množí i případy lidí podvedených společnostmi, které nabízejí půjčky. Místo půjčení peněz jsou ale lidé ve výsledku ještě o pár tisíc korun „lehčí“. Ve smlouvě je totiž chytře napsané, že se firma lidem pokusí zprostředkovat půjčku. Ti ale nejprve musí zaplatit zálohu. „Přičemž jim poté odpoví, že nejsou bonitní nebo jim nabídnou půjčení peněz postupně po menších částkách, s čímž lidé nesouhlasí, a tak od smlouvy odstoupí. Pak ale zjistí, že záloha je nevratná,“ popsala Reichelová.