Jízdní kola, nářadí, potraviny zloději berou vše, co se dá jakýmkoliv způsobem zpeněžit. A podobných případů rozhodně neubývá, v poslední době je jich naopak více a více. Policisté z celého okresu se s vykradenými sklepy, chatami či dalšími objekty setkávají téměř každý den.

Nejinak tomu je i v Kopřivnici. Majitelé sklepů v obytných panelových domech oznamují tyto případy policistům jak na běžícím páse. Často si však za to, že se zloděj do objektu dostane, mohou sami obyvatelé domů. „Většinou se do obytných domů dostali neuzamčenými vchodovými dveřmi. Následně pak ve sklepních prostorách použili násilí k překonání zámků," uvádí Petr Gřes, novojičínský policejní mluvčí, který vyjmenovává hned několik obdobných případů z posledních dnů.

Vždyť jen během víkendu, od pátku 15. do neděle 17. listopadu, bylo kopřivnickým policistům nahlášeno téměř deset podobných případů. „Dotčenými lokalitami města byly ulice Pod Zahradami, Polní, 17. listopadu, Příčná, Osvoboditelů a kpt. Nálepky," upřesnil policejní mluvčí s tím, že ve všech zmíněných případech použil zloděj k překonání dveří sklepních prostor násilí. Ze sklepů si kromě několika jízdních kol různých značek odnesl také nářadí či potraviny. Svými krádežemi a poškozením dveří způsobil majitelům škodu v řádech desetitisíců korun.

Pátrání po kolech

Policisté i majitelé bicyklů nyní pátrají po horských kolech značek AUTHOR typ Solution stříbrné barvy, Rockmachine typ Adrenaline 2000 černé barvy, Gary Fisher typ Wahoo bílé barvy a STR typ Storm disc šedé barvy.

„Věříme, že mnozí občané si mohli v souvislosti s těmito krádežemi všimnout podezřelých okolností, ať již cizích osob v okolí či vozidel," prosí Kopřivničany o spolupráci Petr Gřes a přidává jedno upozornění. Tím, že lidé začnou zamykat vchodové dveře obytných domů, značně sníží šanci zlodějů.

Svědkové mohou informace k jednotlivým případům poskytnout na telefonním čísle 974 735 731 nebo prostřednictvím mailu na adresu nj.oo.koprivnice@pcr.cz.

Obdobný případ řeší také policisté ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tamní zloděj se však zaměřil na garáže. Dvacetiletý mladík z Rychvaldu se od srpna do října násilím vloupal minimálně do pěti garáží po celém městě. Vyhlédl si řadové garáže na ulici Beskydská, Školská čtvrť a U Tírny.

„Převážně zcizoval jízdní kola a nářadí. Nepohrdl také potravinami či sportovním vybavením. Všechny odcizené věci odprodal a získané peníze použil pro svou potřebu a nákup omamných a psychotropních látek," objasnil důvod, který muže svedl ke zlodějské kariéře, Petr Gřes a dodal, že svými činy majitelům způsobil škodu ve výši téměř sto tisíc korun. Zloděj se ke zmíněním krádežím doznal, má dokonce na svědomí i krádeže barevných kovů.