Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Heřmaničtí zastupitelé podali stížnost proti rozhodnutí policie

Heřmanice uOder - Padělky smluv a škoda za necelých sto tisíc byly předmětem trestního oznámení, které podala starostka Heřmanic uOder na bývalou účetní úřadu. Policie ale případ odložila, což se tamním zastupitelům nelíbí.

29.12.2008
SDÍLEJ:

Starostka Heřmanic u Oder Irena Šímová (vpravo) a ostatní zastupitelé podali stížnost proti rozhodnutí policie ve věci bývalé účetní.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Kauzu odstartovaly výsledky několika po sobě jdoucích auditů, které zjistily závažné nedostatky v účetnictví obce. Bývalá účetní ale i přes sliby neučinila nápravu. Po kontrole z finančního úřadu v Novém Jičíně na použití získaných dotací navíc Heřmanice u Oder musely vracet dotaci. Poslední audit, který si objednala samotná starostka obce Irena Šímová, zjistil opakující se nedostatky a chyby a doporučil starostce změnu na postu účetní.

Vše výše uvedené i další věci kolem bývalé účetní projednávali na svém prosincovém zasedání heřmaničtí zastupitelé. Těm starostka a místostarosta Jaroslav Duda přetlumočili spis, v němž stojí mimo jiné, že Šímová ztratila vůči účetní důvěru a začal si některé věci prověřovat sama. Nabyla dojmu, že účetní od roku 2001 do roku 2005 neoprávněně bez vědomí zaměstnavatele pozměnila na dohodách o změně sjednaných pracovních podmínek údaje o svém hrubém měsíčním příjmu a za toto období neoprávněně získala částku 95,270.

„Starostka pověřila kontrolní a finanční výbory o prověření dohod o sjednané práci a jejich změn, avšak účetní předložila pouze kopie s tvrzením, že originály odeslala na Správu sociálního zabezpečení v Novém Jičíně. Tam však starostka zjistila při osobní návštěvě, že žádné dohody na jméno účetní tam nemají,“ citoval ze spisu Duda a pokračoval s tím, že kontrola zjistila, že na dohodě z prosince 2001 je podpis Pavla Ovčačíka, pozdějšího starosty Heřmanic u Oder, jenže v té době obci ještě starostoval Antonín Zimmer. Kontrola rovněž zjistila, že v roce 2003 byla na dohodě částka 6210 korun, ale na výplatních páskách účetní bylo 6710 korun. Kontrolní výbor zjistil nesrovnalosti mezi smlouvami a výplatnicemi i v následujících letech a rozdíly již šly do desetitisíců. Proto podala 3. září trestní oznámení pro podezření ze spáchání podvodu.

Ovčačík k dokladu z roku 2001 uvedl, že doklad poznává, ale jeho podpis se od pravého liší. Podpisy Ovčačíka neseděly ani na smlouvách z dalších let, stejně jako neodpovídaly některé částky na výplatnicích. „K dohodě z prosince 2003 řekl, že je padělaná a hrubý měsíční plat je o sto korun vyšší než měl být. Proč, nedokázal vysvětlit,“ stojí ve spise. Ke zhruba dvojnásobnému nárůstu platu účetní v roce 2005, jak bylo uvedeno na smlouvě, Ovčačík rovněž nedokázal říci, proč tomu tak je. Stejně nevěděl, proč došlo k dalšímu navýšení platu. „K dokladům o dohodách uvedl, že jeho podpisy a razítka někdo musel okopírovat,“ doplnil Duda. Ovčačík přitom do protokolu uvedl, že dohody skutečně podepisoval s tím, že originály měly zůstat na úřadě a kopie měla dostat účetní.

Také členové kontrolního a finančního výboru uvedli na policii, že zjistili rozpory mezi dohodami a mzdovými listy. Když se ptali účetní na rozpory, nedokázala je vysvětlit. Na policii ale vypověděla, že dohodu vytiskla vždy třikrát, jednu pro starostu, druhou pro sebe a třetí pro sociální správu sociálního zabezpečení. Kde originály jsou, nevěděla. K dohodě z roku 2001 kdy byl starostu Zimmer, ve výpovědi uvedla, že její podpis je okopírovaný a rovněž podpis Ovčačíka není jeho.

V doplněné výpovědi už Ovčačík přesně uvedl, kdy a proč dostala účetní přidáno. Její plat byl podle něj v pořádku, což vždy potvrdil podpisem. „Předložené dohody, které viděl na polici, nazval padělky, které jsou v neprospěch účetní. Ta podle něj neměla důvod listiny padělat. Znalci ale neměli možnost provézt zkoumání, neboť originály se nenašly,“ pokračovala ve čtení starostka Šímová, která se stejně jako ostatní zastupitelé s odložením věci nechtějí smířit. Proto zastupitelstvo odsouhlasilo podání stížnosti proti tomuto rozhodnutí policie.

Autor: Ivan Pavelek

Místo události:
29.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení