Na lavici obžalovaných usedli již poněkolikáté manželé Radmila a Miroslav Ľubovi kvůli trestnému činu pomluvy. Žaloba je viní z toho, že zhruba před dvěma roky předali ombudsmanovi a do médií informace o tom, že v novojičínském dětském domově dochází k bití dětí.

Vše nastartovala událost ze 17. září 2007, kdy maďarský ohař zástupce ředitelky pokousal přímo v domově šestiletou dívenku. I toto byla jedna z informací, kterou manželé zveřejnili, navíc uváděli, že se nejednalo o první pokousání.

Soud nyní musí dokázat, že manželé Ľubovi zveřejnili nepravdy, avšak úkol to pro něj nebude snadný. Už jen proto, že má v této kauze problém s výslechem svědků. Například při listopadovém líčení se ze čtyř předvolaných svědků dostavili pouze dva svědci. Tehdy rodiče pokousané dívky nepřišli a na poslední chvíli se omluvili. Na středeční líčení je přivezla eskorta. Jenže soudu se omluvily další dvě pozvané svědkyně. Jednou z nich byla bývalá náměstkyně hejtmana Jarmila Wenigerová, druhou babička pokousaného děvčete. „Paní se nám kvůli dnešní neúčasti omluvila již čtyřikrát,“ poznamenal soudce Jiří Hanzelka, jemuž krátce po zahájení líčení přinesla soudní zaměstnankyně v pořadí již pátou omluvu babičky děvčete.

Vyslechnout tak mohl pouze rodiče pokousané dívky. Otázky soudu i státní zástupkyně směřovaly hlavně k tomu, nakolik se rodiče znají s obžalovanými. Matka dívky přiznala, že se s nimi několikrát setkala, avšak odmítla, že by jednala tak, jak jí Ľuba údajně řekl. Soudce totiž mimo jiné citoval ze spisů výpověď jednoho ze svědků: „S Janouškovými hovořil a řekl, že když budou mluvit, jak chce, zařídí návrat jejich dětí z dětského domova k nim domů“. Na to ale matka dcery reagovala rozhořčeně. „To je hloupost. Tak přiveďte toho svědka, ať mi to řekne do očí,“ vyzývala soud žena.

Ta také mimo jiné uvedla, že slyšela od matky jednoho z chlapců, který tenkrát byl v domově, že jej zástupce ředitelky zbil. Dokázat, nakolik je toto tvrzení pravdivé či ne, bude hodně složité. V průběhu předešlých líčení totiž svědci hovořili jak ve prospěch Ľubových, tak v jejich neprospěch. Další líčení by se mělo uskutečnit až v příštím roce.