Trenéři v té době měli brát vysoké platy a odměny, z nichž část vraceli do fotbalové pokladny. Z těchto peněz byly hrazeny další fotbalové aktivity. Způsobů, kterými docházelo k zásobování vítkovické kasy, bylo několik.

Policisté zjišťují, zda finance neproudily i mimo fotbalové prostředí. Část obviněných se podle neoficiálních informací přiznala a uhradila škodu. Mluví se také o uzavření dohody o vině a trestu se státním zástupcem.

Jména

O některých lidech, kteří v té době působili ve spolku FC Vítkovice 1919, se ve vyjádření pro Deník zmínil Martin Hloch – předseda klubu MFK Vítkovice. Do tohoto klubu mělo přejít i několik trenérů spojených s touto kauzou.

Ilustrační foto.
Obří skandál vítkovického fotbalu, vyšetřováno je téměř dvacet lidí!

K aféře již dříve Deníku zaslal písemné sdělení, v němž mimo jiné stálo: „Celý ,obří skandál´ zneužití dotací pro mládež se týká výlučně klubu FC Vítkovice 1919 z. s., který čerpal dotace v letech 2018 až 2019. Představitelé klubu v té době byli Ing. Radim Hlavatý jako předseda (později nahrazen Ing. Markem Pohorellim) a Radovan Řehulka jako sekretář.“

Obvinění

Právě Radovan Řehulka a Radim Hlavatý jsou podle zjištění Deníku mezi sedmnácti obviněnými. O jejich vině či nevině musí rozhodnout soud. Deník oba kontaktoval s nabídkou prostoru k vyjádření. „Nechci se vyjádřit. Myslím, že to trápí dost lidí,“ uvedl Radovan Řehulka s tím, že se ještě poradí se svým právním zástupce. Radovan Řehulka v současné době působí jako předseda fotbalového klubu FK SK Polanka nad Odrou a současně jako brankář týmu.

Ilustrační foto.
Dotační kauza fotbalových Vítkovic: někteří obvinění působí v další klubech

Se stejnou nabídkou Deník oslovil i Radima Hlavatého, který se podle dostupných informací stáhl z vysokých regionálních fotbalových postů. Deník zavolal na jeho telefonní číslo. Člověk, který hovor přijal, jej však bez představení ukončil ihned poté, jakmile zjistil, kdo volá. Na SMS výzvu k vyjádření již nikdo nereagoval.

V souvislosti se zneužitím mládežnických dotací bylo obviněno i několik trenérů. Deník jednoho z nich, který má s mládežnickým fotbalem velké zkušenosti, kontaktoval. „Já bych se k tomu nevyjadřoval,“ reagoval na možnost sdělení svého stanoviska trenér působící mimo Ostravu.

Diskuse

Pokud jde o Marka Pohorelliho, o kterém se v rámci svého vyjádření zmiňoval předseda MFK Vítkovice Martin Hloch, ten ve spolku FC Vítkovice 1919 v době kauzy nebyl. Působil v něm do roku 2016 a poté v roce 2020.

„Vyjádření Martina Hlocha vnímám jako další pokus o nepravdivé pošpinění mé osoby, neboť Martin Hloch dobře věděl, že v té době jsem v strukturách spolku nijak nefiguroval,“ reagoval Marek Pohorelli a dodal: „Současně bych rád doplnil, že to byl právě Martin Hloch, kdo v kritickém období, kdy docházelo k machinacím s dotacemi, působil ve strukturách klubu. V souvislosti s tím pak nelze odhlédnout od skutečnosti, že část obviněných trenérů po rozpadu vítkovického fotbalu přešla do klubů ovládaných právě Martinem Hlochem a do FCB.“ Jak doplnil, celá kauza by měla vyvolat diskusi ohledně financování mládežnického fotbalu.

Šéfům ostravské bezpečnostní agentury hrozí až třináct let žaláře  
Šéfům ostravské bezpečnostní agentury hrozí až třináct let žaláře

Policie

Policie zatím k případu nechce zveřejnit žádné informace. „Krajští kriminalisté se zabývají závažnou trestnou činností hospodářského charakteru, kdy zveřejnění jakýchkoliv bližších informací by v tuto chvíli mohlo narušit probíhající vyšetřování,“ uvedla již dříve mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Jak nyní dodala, na tomto stanovisku se aktuálně nic nezměnilo.

Agentura se na svých webových stránkách prezentuje svou účastí na řadě velkých akcí, mimo jiné na Colours of Ostrava, běžeckém seriálu Runczech.com a svého času zajišťovala i bezpečnost na zápasech Baníku Ostrava (na ilustračním snímku).
Policie vyšetřuje ostravskou bezpečnostní agenturu, majitelé jsou ve vazbě