Televizní reportér Hynek v roce 2003 zjistil, že mezi firmou ACA podnikatele Jaroslava Červenky ze Zdic u Berouna a mělnickou společností Fytoz Stanislava Ohema se čile obchoduje s padělkem amerického přípravku proti houbovým chorobám obilí. Obchodníci jej vydávali za podobný, ale podstatně levnější preparát, který prodávali koncovým odběratelům.


Hned v červenci se na toto téma objevila reportáž v pořadu Fakta, a pak nastal kolem Hynka pořádný šrumec. Podle policie se ho představitelé Fytozu snažili umlčet, i když jeho likvidaci přímo neplánovali. Jednatel Fytozu Ohem se společníkem Petrem Löfel〜mannem reportérovi údajně vyhrožovali, že pokud se o aktivity firmy nepřestane zajímat, nechají mu zpřelámat ruce a nohy. Nejprve mu chodily výhrůžky ve formě SMS zpráv, pak se přidaly i telefonáty. „Že mám myslet na svoji rodinu, že mám lidi, na kterých mi záleží,“ tlumočil Hynek slova, jež měla zastavit jeho pátrání. Policisté, podle nichž skutečně nešlo o plané hrozby, ukryli reportéra mimo Prahu.

Podle obžaloby si Ohem s Löfelmannem na radu bývalého královehradeckého policisty najali údajně za čtvrt milionu korun právě Romana Bartoně, frenštátského podnikatele, který měl Hynka zastrašit. Bartoň si podle policistů jako vykonavatele sjednal dva muže z Nového Jičína, za což měl každému zaplatit 35 tisíc korun.

Romana Bartoně policie zatkla 20. října 2003 a v té době putovali za mříže i oba hlavní aktéři, a také oba muži z Nového Jičína. V červenci 2005 padly u Krajského soudu v Praze rozsudky. Organizátoři akce vyfasovali po sedmi letech, Bartoň dostal o rok méně. Všichni se proti rozsudkům odvolali, a tak kauza stále nemá konec. V tomto týdnu začalo u Krajského soudu v Praze její další pokračování, které podle svědků spíše připomíná frašku. Svědci, i ti, kteří měli být poškozeni, si nic nepamatují, jeden z údajných najatých vykonavatelů, Radim Skalický z Nového Jičína, zase zarputile tvrdí, že do Čech, kde jej nakonec zadržela policejní zásahová jednotka, jel proto, aby si vyčistil hlavu po rozchodu s přítelkyní. K tomu, že by měl dostat nějaké peníze, se vyjádřil jednoznačně: „To je nesmysl.“


IVAN PAVELEK
MILAN HOLAKOVSKÝ