Měli totiž informaci, že v bytě může být větší množství pervitinu. Nakonec si odnesli jen několik gramů drogy, batoh s deseti tisíci korunami a peněženku s hotovostí. Vzápětí vyběhli ven, nasedli do auta, v němž čekal jejich komplic, a odjeli. Tolik ve stručnosti obžaloba, kterou tento týden v budově Krajského soudu v Ostravě přednesl státní zástupce. K činu došlo vloni v únoru v Ostravě. Nyní padl rozsudek.

Policisté prohledávají místo neštěstí v městské části Hulváky, kde při výbuchu v místě výkopových prací zemřel člověk, 8. dubna 2022 v Ostravě.
V Ostravě zabíjela válečná munice, bomba vybuchla ve výkopu u bytového domu

Všichni lupiči se k činu přiznali, odmítli však upravenou právní kvalifikaci. Původně se zodpovídali z „obyčejné“ loupeže se sazbou dva až deset let. Později došlo ke změně na loupež provedenou členy organizované skupiny. V té chvíli jim hrozilo pět až dvanáct let žaláře.

„Cítím se být vinen, jak je popsáno v obžalobě, ale nesouhlasím s právní kvalifikací. Nešlo o organizovanou skupinu. Všechno bylo chaotické, ani jsme nevěděli, co děláme,“ uvedl jeden z obžalovaných. Někteří z násilníků se před loupeží údajně nikdy nepotkali, případně se znali jen od vidění. „Nebylo to plánované, nerozdělovali jsme si role. Znám jen jednoho, další dva jsem viděl poprvé,“ zaznělo u soudu.

Motiv nejasný

Motiv loupeže není zcela jasný. Jeden z obžalovaných tvrdil, že chtěli drogy, další mluvil o tom, že přepadený nájemník někomu dlužil peníze.

Obžalovaný muž u soudu odmítl, že by na někoho schválně najížděl.
Hádka o parkovací flek u Liberty? Ocelář na to šel tvrdě, přišlo zranění a soud

Mezi násilníky byl i hromotluk, budící od pohledu respekt. „Já naháním hrůzu, že jsem velký,“ uvedl obžalovaný, který měl v bytě udržet klid a zabránit násilí. To se mu ale nakonec nepodařilo. Došlo totiž na obušek, křik a nadávky. „Je mi to upřímně líto,“ dodal souzený muž.

Výhrůžný dopis

Jeden ze čtveřice byl souzen i za vydírání. Ve vazbě totiž napsal oběti dopis plný výhrůžek, ve kterém se ji snažil přimět ke změně výpovědi. „Půjdu přes mrtvoly,“ napsal mimo jiné. Dopis ale před odesláním zachytila vězeňská služba. Přesto je čin kvalifikován jako pokus o vydírání. V soudní síni se v roli svědka objevil i přepadený muž. A rozhodně nejde o žádného svatouška. Do jednací síně byl přiveden v doprovodu vězeňské eskorty. V současné době si totiž v káznici odpykává trest za blíže nespecifikovaný zločin.

Tresty

Soud nakonec po zvážení všech důkazů a okolností dospěl k závěru, že se opravdu jednalo jen o „obyčejnou“ loupež, jak byl případ původně kvalifikován. Aktérům rozdal tresty od tří let a tří měsíců do čtyř a půl roku vězení. Státní zástupce i obžalovaní verdikt přijali. Rozsudek je tak pravomocný.