„Celníci z mošnovského letiště u tohoto cestujícího zajistili osmaosmdesát kartonů neznačených cigaret značky LM. Tyto cigarety muž nepřihlásil při celní kontrole a ukryl jej ve svých zavazedlech,“ uvedl Roman Miarka z Celního ředitelství Ostrava a doplnil, že dovozem těchto se muž pokusil zkrátit spotřební daň z tabákových výrobků v celkové výši přesahující částku 57 tisíc korun. Celníci cigarety zajistili, muž se nyní zřejmě bude zpovídat z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Roman Miarka zároveň dodal, že v současném období dovolených celníci rovněž zjišťují dovozy různých druhy korálů, lastur a mušlí, které si cestující přivážejí z dovolené jako suvenýr, aniž by tušili, že porušují platné mezinárodní předpisy. „Mnohé z těchto suvenýrů jsou chráněnými exempláři ohrožených druhů živočichů a rostlin, jež jsou chráněny mezinárodní úmluvou CITES,“ upozornil Miarka.

V tomto roce mošnovští celníci zajistili již 86 ks různých druhů korálů, mušlí a lastur. Všechny zjištěné případy předali k dalšímu řízení inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ostravě.