Krádeže jehličnanů v předvánočním čase už nejsou výsadou pouze lesů. Zlodějům s pilkou není svatý ani městský park. Ze Smetanových sadů totiž začátkem prosince vandalové uřezali jedli obrovskou. „Byl to vzrostlý strom, který zde rostl již jedenáct let. Jedná se o velkou ztrátu, neboť jedle obrovská je vzácně vysazovaný strom dožívající se i tři sta let. Mimo to to byl strom nádherného vzhledu, pravidelně kuželovitě rostlý s výrazně členěnými patry,“ litovala před časem Olga Kubálková z odboru životního prostředí v Novém Jičíně. To však ještě zřejmě netušila, kdo si vzal stromek na paškál, a jak vzrostlá jedle vlastně skončí.

Podle informací Deníku byli těmi neznámými vandaly chovanci Výchovného ústavu mládeže v Novém Jičíně. Ti měli v parku stromek uřezat a přinést do budovy ústavu. Vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková tuto informaci potvrdit či vyvrátit odmítla. „Tento čin jsme řešili jako přestupek. Vzhledem k tomu, že přestupkové řízení je neveřejné, vám podrobnosti nemůžu říci,“ sdělila Bártková. Ředitel Výchovného ústavu mládeže Leo Číhal už byl v tomto ohledu sdílnější. „Je to pravda, že to udělali kluci od nás, a bude to řešeno v rámci nějaké dohody s městem,“ přiznal Číhal.

Jak velkou škodu chlapci z výchovného ústavu svým činem způsobili Bártková nevyčíslila. Jedno je ale jisté, jedenáctiletá jedle je naprosto zničená. „Pokud bychom to hodnotili z hlediska stavařského, dojdeme k ceně zanedbatelné. Ovšem když by to odhadoval soudní znalec, byla by ta hodnota několikanásobně vyšší,“ uvedla Bártková. „My jsme předložili stav stromku vedení města a bylo dohodnuto, že nebudeme požadovat znalecký posudek, abychom přesně vyčíslili škodu,“ dodala Bártková.

Zastánci spravedlnosti prý nemusejí mít strach, že by ruka zákona nedosáhla, kam má. Podle Bártkové totiž nehrozí, že by se tento čin takzvaně zametl pod koberec. „Chceme postupovat podle zákona, nechceme, aby se to jen tak ztratilo. Hlavně musíme postupovat úměrně tomu stavu, který vznikl,“ uvedla Bártková s tím, že výsledky přestupkové komise mohou být různé. Podle ředitele Číhala už je však záležitost vyřešena. „S městem už jsme to vyřešili a domluvili jsme se, že nebudeme zveřejňovat jak. Škoda bude nahrazena, ale nemůžu říci jak,“ neprozradil ředitel Číhal.

Kde vzali kluci z novojičínského ústavu mládeže pilku, zda šli uřezat strom z vlastního popudu a proč vedly jejich kroky právě do Smetanových sadů, to zůstane zřejmě utajeno.