Něco takového novojičínští policisté už dlouho nepamatují. Jen za poslední měsíc zaznamenali na území Novojičínska na dvě desítky větších či menších krádeží, a to převážně ve Studénce, Fulneku, Suchdolu nad Odrou a Mošnově. Krádeže za bezmála 300 tisíc korun měl přitom na svědomí jeden zloděj.

Za dopadení osmadvacetiletého zloděje z Novojičínska, který doslova a do písmene kradl jako straka, přitom může náhoda. Muž byl totiž, podle informací policie, přistižen při drobné krádeži v elektro prodejně v Ostravě. „Obyčejná nabíječka v hodnotě sto padesáti korun tak muže nakonec poslala do vězení. Nyní sedí ve vazební věznici a čeká na soud,“ uvedl mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Zloděj, který je bez bydliště i trvalého zaměstnání, se policistům ke všem svým krádežím přiznal. „Uvedl, že většinou kradl sám. Pouze v několika málo případech se trestné činnosti dopustil se svými dvěma kamarády,“ sdělil podrobnosti k případu Gřes a pokračoval: „Věci, které odcizil, prodal náhodným známým. Peníze poté použil pro svou potřebu a také pro nákup drog.“

Přestože ve většině případů musí policisté zlodějům dokazovat, co všechno a kde ukradli, tentokrát se pachatel doznal sám. „Po zadržení policistům otevřeně řekl, co všechno odcizil a kde všude byl. Hlavním zdrojem příjmů se pro něj stala Studénka a okolí. Zahradní chatky, prodejny, vlaková nádraží, restaurace, prodejny, ale i osobní automobily,“ uvedl Gřes s tím, že muž bral všechno, co mělo jen nějakou hodnotu. „Peníze, alkohol, cigarety, elektro nářadí, zahradní techniku, věci z automobilů,“ vypočetl policejní mluvčí. Až komicky působí skutečnost, že osmadvacetiletý muž v několika případech ukradl bezpečnostní kamery střežící veřejné prostranství na vlakovém nádraží. Jednu totiž ukradlopakovaně. „Jeden den ukradl kameru a v následujících dnech, když byla nově instalována, ji odcizil znovu,“ potvrdil Gřes a dodal: „Takto odcizené věci prodával hluboko pod cenou.“

Mladý zloděj byl po přiznání obviněn ze spáchání několika přečinů, konkrétně krádeže a poškození cizí věci. Protože to není jeho první vroubek, nyní čeká na trest, který mu určí soud. „V měsíci září byl tento muž za svou předešlou trestnou činnost pravomocně odsouzen. Okresní soud v Novém Jičíně mu tehdy dal šanci k nápravě. Uložil mu souhrnný trest odnětí svobody na deset měsíců se zkušební dobou na dva a půl roku. Této šance nevyužil, ba naopak se pustil do krádeží ve velkém,“ uzavřel policejní mluvčí.