VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský soud letos uložil i výjimečné tresty. Ten nejpřísnější Petru Kramnému

Gangsteři, drogy, brutální vraždy a loupeže. To vše letos řešil Krajský soud v Ostravě.

27.12.2016
SDÍLEJ:

Budova krajského soudu v OstravěFoto: Deník/Miroslav Kucej

Krajský soud v Ostravě letos projednával řadu závažných i nezvyklých případů. Připomeňme si některé z nich.

KAUZA KRAMNÝ

V lednu padl rozsudek v nejsledovanějším procesu desetiletí. Za vraždy své manželky Moniky a dcery Kláry byl k osmadvaceti rokům žaláře odsouzen Petr Kramný z Karviné. Podle názoru trestního senátu své nejbližší připravil o život v červenci 2013 během rodinné dovolené v Egyptě. Obě měl zabít elektrickým proudem.

Poté chtěl údajně spáchat sebevraždu, ke které ale nenašel odvahu. Kramný vinu od samého počátku odmítá. Tvrdí, že se všichni přiotrávili. Soud ale jeho verzi neuvěřil a vyměřil mu výjimečný osmadvacetiletý trest, který v červnu potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Případem se nyní v rámci dovolání bude zabývat Nejvyšší soud. Kramného advokátka pro Deník uvedla, že má nové důkazy, díky kterým chce dostat klienta z vězení.

NAPADL SPOLUŽAČKU

Z pokusu o vraždu byl v lednu uznán vinným Libor Taschka z Opavska, který kvůli neopětované lásce málem připravil o život svou spolužačku Alenu z opavské střední školy. Taschka si na dívku myslel od prvního ročníku. Přestože se každý den potkávali ve škole, silný introvert Taschka nenašel odvahu k tomu, aby ji přímo oslovil. Se spolužačkou si zpočátku psal přes facebook, poté jí posílal e-maily a textové zprávy. Když projevil zájem o bližší vztah, odmítla jej. Taschka si na Alenu počkal před domem, kde bydlela. Když ho opakovaně odmítla, napadl ji.

Zaútočil na ni třiceticentimetrovým nožem. Dívka přežila jen díky obraně a pomoci souseda, který uslyšel její volání. Krajský soud poslal Taschku na 12 let za mříže, vrchní soud trest zmírnil na sedm let. Podle znalců má určitou specifickou strukturu osobnosti, za kterou nemůže.

LOUPIL V RAKOUSKU

K osmi a půl roku vězení byl v dubnu odsouzen čtyřiadvacetiletý Lukáš Špánik z Karviné, který předloni v říjnu přepadl v Rakousku banku. Vešel do pobočky, vytáhl plynovou pistoli a zaměstnance přinutil k odemknutí trezoru. Vzal z něj 134 tisíc eur, v přepočtu 3,7 milionu korun. Špánik v bance dokonce vystřelil. Namířil na úředníka, kterému chtěl tímto způsobem zabránit v přivolání pomoci. Poté i s lupem uprchl. Pracovník banky utrpěl poranění v podobě popáleniny na čele, přepadení mu navíc způsobilo psychický otřes. Dodnes navštěvuje psychiatra.

Muž byl po několika týdnech dopaden v Karviné. Při výslechu se k přepadení rakouské banky přiznal a svého činu litoval. Uvedl, že sám nechápe, proč to udělal. „Byl jsem bez práce a musel jsem nějak splácet dluhy," dodal.

MINULOST

Varováním pro všechny hospodské rváče by měl být rozsudek, který v dubnu padl u Krajského soudu v Ostravě. Ke třem rokům vězení byl odsouzen osmatřicetiletý muž z Karvinska, který v restauraci v Petřvaldě v opilosti udeřil plnou pivní sklenicí hosta, jenž ho provokoval. Způsobil mu jen drobná řezná poranění, přesto musí za mříže.

A to ještě mohl dopadnout daleko hůře. Reálně mu totiž podle sazby hrozilo až 12 let. Senát ale nakonec rozhodl o mimořádném uložení trestu pod spodní hranici. Muž doplatil na to, že byl za podobný čin před zhruba dvaceti lety odsouzen k podmíněnému trestu. Přestože zmíněné odsouzení bylo dávno zahlazeno, minulost ho nyní dostihla. V trestním zákoníku je totiž ustanovení, ve kterém je zmínka o takzvané opětovnosti. Stačí, aby byl dotyčný za stejný čin v minulosti odsouzen, a automaticky se dostává do přísnější trestní sazby bez ohledu na dobu, která mezitím uplynula.

DROGY

Poměrně vysoké tresty pohybující se většinou v rozmezí od osmi do 12 let vynesl v červnu soud nad členy mezinárodního gangu, který obchodoval s medikamenty. Obžalováno bylo deset Bulharů a žena z Ostravy ve věku od šestadvaceti do padesáti let. Cizinci k nám od roku 2013 do února 2014 dovezli několik set kilogramů léků, ze kterých se daly vyrobit desítky kilogramů pervitinu. Medikamenty končily zejména v Moravskoslezském kraji, Bulhaři je však dodávali také do Prahy a dalších měst. Cizinci u nás většinou žili několik let. Léky pocházely jednak z Polska, ale také Bulharska, kam je dovážili kurýři. Skupina byla velmi dobře organizovaná.

ZABIL DVA LIDI

Výjimečný jedenadvacetiletý trest uložil v srpnu soud bezdomovci Jindřichu Malyszovi, který vloni na Vánoce na Frýdecko-Místecku zavraždil jiné dva bezdomovce muže (47 let) a ženu (49 let). Ti jej 24. prosince pozvali do svého provizorního obydlí na Štědrovečerní večeři. S Malyszem se prakticky neznali, přesto mu nabídli střechu nad hlavou a společnost. Malysz se s nimi později dostal do konfliktu a ubil je holí. K masakru došlo před bunkrem, kde oběti žily. Malysz se před soudem k činu přiznal, uvedl však, že jednal v panickém strachu a pod vlivem většího množství alkoholu. Měl pocit, že jej hostitelé chtějí vlákat do bunkru a ublížit mu. Údajně vedli podivné řeči, při kterých měl děsivé představy.

JATEČNÍ PISTOLE

K 18 rokům vězení byl v říjnu odsouzen šestapadesátiletý Jiří Langer z Ostravy, jenž se vloni v dubnu v domě v Jakartovicích-Deštné pokusil jateční pistolí zastřelit svou družku (45 let) a její tetu (58 let). Langer vinu odmítl. Po svém zadržení nejprve odmítl vypovídat, před soudem vyrukoval s neuvěřitelnou historkou o tajemné postavě, která v nočních hodinách procházela domem a okolím. Prý jej dokonce někdo napadl. Z účasti na útoku podezříval i družku a tetu, které prý do všeho mohly být zapleteny. Proč by tak činily, ale nedokázal vysvětlit. Ženy utrpěly různě závažná fyzická poranění. Navíc mají velké psychické problémy. Podle jejich zmocněnce je událost prakticky vyřadila z běžného života. Podle žen se Langer choval jako šílený.

ÚTOK NOŽEM

Sedmnáct a půl roku za brutální napadení bývalé družky. Takový trest si v listopadu vyslechl osmatřicetiletý Miroslav Štembírek z Frýdku-Místku. Senát jej uznal vinným z pokusu o vraždu. Štembírek letos v únoru s nožem v ruce zaútočil na bývalou družku, které zasadil sedmadvacet ran nožem. Většina z nich směřovala do obličeje. K útoku došlo v šatně mateřské školy ve Frýdku-Místku, kam si žena přišla pro syna. Muž v běsnění přestal až poté, co do místnosti nahlédl jejich syn, kterého předtím Štembírek odvedl do třídy.

Žena přežila jen souhrou šťastných okolností a díky rychlé lékařské pomoci. O razanci útoku svědčí fakt, že došlo ke zlomení čepele nože, jehož část zůstala v lebce. Muže před školou zadržela policie.

GANGSTEŘI

V prosinci padl rozsudek v gangsterském případu z devadesátých let minulého století.

Na 19 a 12 roků poslal za mříže Romana Bedřicha Kaňka (44 let) a Miloslava Doležela (52 let), kteří v devadesátých letech minulého století a na přelomu tisíciletí provedli sérii ozbrojených přepadení v několika krajích České republiky. Zaměřovali se především na kurýrní vozidla převážející peníze. V jejich rukou skončilo 11 milionů korun. Za sebou nechali zraněné a zmrzačené.

Nejzávažnější případ se stal v březnu roku 2000 v Olomouci. Vytipovali si poštovní vůz, jehož řidiče střelili do hlavy. Kurýr jako zázrakem přežil, zranění však zanechala trvalé následky.

UVĚŘILO MU TÉMĚŘ DVACET TISÍC LIDÍ

Průlomový rozsudek padl v prosinci u Krajského soudu v Ostravě. K šesti rokům vězení byl odsouzen osmatřicetiletého Denise Vinčeka z Ostravy, který podle státní zástupkyně napálil bezmála dvacet tisíc lidí z celé České republiky. Přes inzeráty nabízel jednoduchou a výhodnou práci z domu, například plnění obálek nebo navlékání korálků.

Po zájemcích požadoval vstupní poplatek v řádech stovek korun. Podle senátu šlo o podvod. Vinček totiž slibům nedostál. Některým napáleným navíc radil, aby postupovali stejně jako on. Tedy aby si podali inzerát a sháněli další lidi do systému.

Vinček vinu odmítl. Prý nikoho nenutil, aby mu peníze posílal.

Autor: Jaroslav Perdoch

27.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 500 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátor/ka výroby číslo volného místa 9934120753. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: z:9.12.2015, a:.14.11.2018, místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu, , Obsluha výrobních linek v plastikářské firmě. Benefity : 5 týdnů dovolené, dotované závodní stravování, bonus za nepřetržitý provoz, příspěvek na dopravu, 2x ročně docházkové bonusy, Unišek za odpracovaný měsíční fond, příspěvek na život. poj. a další (výše nástupní mzdy se odvíjí od toho, zda zaměstnanec pracuje v třísměnném nebo nepřetržitém provozu, dále od jeho výkonu a kvality práce), , Kontakt: telefonicky na tel. č. 556 312 441 (Po-Pá 8 - 14 hod), e-mailem: Jirina.Buckova@mateiciuc.cz. Pracoviště: Mateiciuc a.s. - sídlo, Ke koupališti, č.p. 370, 742 35 Odry. Informace: Jiřina Bučková, +420 556 312 441. Výroba - Výroba Nástrojař 18 000 Kč Nástrojaři Nástrojař - údržbář nástrojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:25.4.2018.A:14.11.2018. Místo výkonu práce Fulnek. Požadujeme: Vyučení v oboru nástrojař nebo praxe 2 roky ve strojírenství, znalost základních strojírenských procesů, základní znalost čtení výkresové dokumentace, znalost základních metrologických metod ve strojírenství, manuální zručnost, schopnost logického myšlení, jeřábnický a svářečský průkaz výhodou.Pracovní náplň: Oprava a údržba lisovacích nástrojů, práce se strojním zařízením (ruční bruska, vrtačka, sloupová vrtačka, sloupová bruska, soustruh,frézka), ruční opracování, pilování, vrtání, broušení, ohýbání, řezání.Nabízíme: Zajímavou práci ve stabilní společnosti, odpovídající mzdové ohodnocení, možnost odborného růstu, 25 dnů dovolené, závodní stravování, odměny za docházku, příplatky nad rámec zákoníku práce, příspěvek na penzij. a život. poj., poukázky na zdraví, roční plošné navyšování mezd, firemní akce.. Pracoviště: Moravia stamping a.s., Nádražní, č.p. 336, 742 45 Fulnek 1. Informace: M. Bc. Volná, +420 725 451 340. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 14.11.2018, Hledáme kuchaře nebo kuchařku do školní jídelny, po zapracování je možno pracovní poměr změnit na dobu neurčitou., Info: tel.: 556 810 242, po - pá, 8:00 - 15:00 hod, e-mailem: info@detske-centrum.cz, Osobně: ZŠ a MŠ Motýlek Kopřivnice, od 8:00 - 15:00 hod. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola motýlek, kopřivnice, smetanova 1122, příspěvková organizace, Smetanova, č.p. 1122, 742 21 Kopřivnice. Informace: Dagmar Jančálková, +420 556 810 242. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 13 140 Kč Provozní zámečníci, údržbáři Řidiči/Provozní pracovníci/Údržbáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13140 kč, mzda max. 19730 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 14.11.2018, Náplň práce:, - obsluha obecní komunální techniky ( motorová a přípojná vozidla ), - údržbářské a provozní práce obecního majetku, - drobná údržba motorových vozidel ( kontrola stavu provozních kapalin, čištění a údržba svěřených vozidel ), - drobná údržba přípojných vozidel a nástaveb ( vlečka, vozík, mulčovací rameno, drtič větví, aj. ), - údržba veřejné zeleně ( práce spojené s ořezem keřů a stromů, sekáním trávy, kompostování, aj. ), - drobné opravy místních komunikací, Požadavky: , - pozici vyhovují uchazeči se středním vzděláním s výučním listem nebo se středním vzděláním s maturitní zkouškou, - řidičská oprávnění sk. B, T, E, - řidičská oprávnění sk. C - VÝHODOU, Obec požaduje přiložit:, - přihlášku, která musí obsahovat (jméno, příjmení, titul uchazeče; datum a místo narození; státní příslušnost; místo trvalého pobytu; číslo občanského průkazu uchazeče; kontaktní telefon nebo email), - životopis, ve kterém uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech , - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, - ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, Přihlášky je možno zasílat poštou a obálku označit "Veřejná výzva - Řidič/Provozní pracovník/Údržbář" nebo podat osobně na obecním úřadě., Zaměstnanecké výhody:, -zajištění stravování v ZŠ s příspěvkem zaměstnavatele, příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, příspěvek na ošatné, příspěvek na podporu zdraví, Kontakt: osobně na adrese Libhošť 1, e-mailem: starosta@libhost.cz nebo telefonicky od 9.00 - 17.00 hod. na tel: 734 578 133, Kontaktní osoba: p. Ing. Jiří Petrovský. Pracoviště: Obec libhošť, 742 57 Libhošť. Informace: Jiří Petrovský, +420 734 578 133.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
20

Nový termín! Po prodloužené Rudné se má jezdit v létě 2020

Voda pro celý kraj se v Podhradí upravuje už šedesát let

Voda pro celý kraj se v Podhradí upravuje už šedesát let

Stavba mostu uzavře na Novojičínsku hlavní tah I/48

Novojičínsko – Na víkendové komplikace se musejí připravit řidiči, kteří se chystají jet mezi Novým Jičínem a Příborem. Na dva dny se zcela uzavřen provoz v jednom z úseků rekonstruované silnice I/48. 

Jako závodníci. Policisté na okruhu spotřebují sadu pneumatik denně

Brno, Ostrava - Místo závodních motorek auta s houkačkami. Víc než osm set policistů, hasičů a záchranářů z Moravskoslezského kraje trénuje své řidičské dovednosti na Masarykově okruhu u Brna. Příslušníky integrovaného záchranného systému na školení vyslal kraj koncem října. Poslední řidiči se na okruhu projedou 15. listopadu.

Příběhy dlužníků: někdy smutné, jindy k neuvěření

Jak se člověk dostane do finančních potíží a stane se z něj dlužník? U někoho odstartuje problémy ztráta zaměstnání, u dalšího třeba zdravotní obtíže. Do potíží se ale často dostávají i lidé, kteří projevili dobrou vůli a ručili třeba bytem či domem „někomu z rodiny“ za jeho půjčku.

V čele města Bílovce je starostka

Podruhé zasedli bílovečtí zastupitelé ke svému ustavujícímu zasedání. Tentokrát se, v pondělí 12. listopadu, sešli všichni.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT