VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kriminalita v Odrách za minulý rok stoupla

Odry - Za rok 2008 eviduje Obvodní oddělení Policie ČR v Odrách zvýšený počet trestných činnů. Informoval o tom velitel oddělení Vladimír Kramoliš na posledním zasedání zastupitelstva.

14.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Taneček David

Jako každým rokem, i letos byli zastupitelé Oder seznámeni s vývojem kriminality, výslednosti objasňování a stavu na úseku veřejného pořádku ve služebním obvodu Obvodního oddělení Policie ČR Odry za uplynulé období. Rok 2008 však na svém kontě měl spíše negativní, než pozitivní zprávy. Jednou z nich byl nárůst trestných činnů na území města a zároveň došlo k propadu objasněnosti. Na druhou stranu šetřili policisté o dvaatřicet dopravních nehod méně než v roce 2007.

Starosta Oder Pavel Matůšů zastupitelům nejprve krátce shrnul výsledky zprávy. „Opravdu došlo ke zhoršení stavu. Proběhla schůzka mezi veliteli policie ČR a městskou policií, starostou a místostarostou, kde jsme si nastínili určité priority způsobu práce, ale zatím je to všechno v začátcích. Městské policie ještě není ani v plném stavu, nicméně, nějakou činnost už vykazuje,“ informoval Matůšů. Poté si vzal slovo Kramoliš, který všem přítomným zopakoval údaje ve své zprávě a odpovídal na dotazy. „V loňském roce bylo zjištěno celkem sto osmdesát osm trestných činů, což je o třicet dva více oproti předcházejícímu roku. Je to obrovský nárůst. Taky to znamená, že zatíženost policistů se zvýšila a nám se bohužel nepodařilo tento nárůst pokrýt. Co se týče objasněnosti, poklesli jsme cirka o třináct procent dolů,“ sdělil Kramoliš přítomným a dodal, že nejčastější doby spáchání násilné trestné činnosti v týdnu je pátek a sobota, kdy svou roli sehrává vysoký podíl alkoholu. „U této trestné činnosti se jedná zejména o střed města, restaurační a noční podniky a jejich okolí, kdy návštěvníci přecházejí z jednoho nočního podniku do druhého,“ rozvedl Kramoliš.

Naopak zlepšení oproti roku 2007 nastalo v úseku hospodářské kriminality a tak zvané zbývající kriminality, která zahrnuje především řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, zanedbání povinné výživy a další. Také v úseku dopravní bezpečnosti zaznamenali policisté úbytek dopravních nehod, ze 170 na 138. Nejčastější příčinnou nehod byl na území Oder nesprávný způsob jízdy. Poklesl také počet přestupků spáchaných v roce 2008, a to oproti roku 2007 o 188 př­estupků. Policisté obvodního oddělení se zapojili rovněž do řady přednášek s preventivní tématikou.

Město se dalšímu rozvoji těchto nekalých aktivit brání vytvořením městské policie, která bude napomáhat k udržování veřejného pořádku. „Až bude městská policie kompletní, bude se sloužit hlavně v době, kdy se děje nejvíce těchto případů narušování veřejného pořádku. To znamená, že většinou odpoledne až do večera. Zatím v té dvojci musejí řešit spoustu věcí, které se teprve dotahují, směrnice a tak dále. Věřím tomu, že v momentě, kdy budou sloužit v plné sestavě, dojde k obratu,“ potvrdil místostarosta Jiří Vlček.

Kramoliš závěrem své zprávy upozornil, že počet policistů sloužících v Odrách je poddimenzovaný. I přesto chce nárůstu kriminality čelit, a to zvýšeným nasazením policistů do venkovního výkonu služby a preventivními opatřeními.

Autor: Věra Růčková

Místo události:
14.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

Ilustrační foto
22

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení