Skupina se specializovala na restaurace, z nichž kradla automaty na cigarety. Celkově má na svém kontě osmnáct zjištěných případů vloupání do objektů restaurací a prodejen potravin.

„Z objektů v šesti případech odcizili automaty na cigarety, dále finanční hotovost, cigarety, alkohol, cukrovinky, televizory, ve dvou případech odcizili mincovní automat na výměnu peněz a další věci,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

Například loni v noci na 11. prosince v Rybí zloději vnikli po rozbití oken do restaurace U koček, zde odcizili automat na cigarety.

„Ten naložili do vozidla a společně odjeli do lesního porostu zvaného Borovec mezi Sedlnicemi a Závišicemi, kde automat vypáčili a z něj odcizili cigarety a hotovost. Automat byl za necelý týden v tomto prostoru nalezen,“ doplnil Tomšík.

Dva dny před koncem roku vypáčili v Mořkově plastové dveře na terase do restaurace Společenský dům, kde odcizili automat na cigarety a další zboží. Automat s cigaretami odvezli k rybníku Kaděrák v místě zvaném Paseky u Závišic, kde jej vypáčili a odcizili jeho obsah.

V Sedlnicích se muži 19. ledna vloupali do restaurace Sněženka, odkud odcizili automat na cigarety a televizor LG. Automat odvezli, vypáčili a poté jej vhodili do řeky.

Letos ještě kvarteto kradlo dvakrát v Klimkovicích, Jistebníku a Hodslavicích a jedenkrát v Mošnově, Studénce, Závišicích a Sedlnicích. Další krádeže páchalo mimo okres.

„Ve všech případech si pachatelé odcizené věci rozdělili či prodali a získané finanční prostředky užili pro svoji potřebu. Celková škoda odcizením a poškozením přesáhla jeden milion korun,“ uzavřel Tomšík.

Policisté již J. L. (59 let) V. G. (50), J. K. (52), všechny z Ostravska a Slováka P. J. (26) obvinili ze spáchání trestných činů krádeže a poškozování cizí věci, spáchaných formou spolupachatelství. Dva pachatelé jsou na svobodě, další dva ve vazbě kvůli další trestné činnosti.