Do té doby o obnově rozhodoval soudce, který vynesl původní verdikt. Nyní je spis přidělen jinému senátu, jenž musí zvážit, zda důkazy předložené odsouzeným jsou takového charakteru, aby na jejich základě mohla být povolena obnova procesu. Dokonce již došlo k situaci, kdy jeden z odsouzených během několika měsíců dvakrát stanul před ostravským krajským soudem kvůli své žádosti o obnovu.

Poprvé vloni, kdy neuspěl, podruhé letos, kdy jeho nadějí byla zmíněná novela trestního řádu. Věřil tomu, že u nového senátu najde zastání.

Jateční střelec

Jde o Jiřího L. (62 let) z Opavska, který se v roce 2015 podle pravomocného rozsudku pokusil pistolí určenou na porážku prasat usmrtit družku a její tetu. Jednu postřelil, druhou zranil úderem zbraně. Obě jako zázrakem přežily. Následky, ať již fyzické či psychické, jim však zůstaly. K činu došlo v Jakartovicích-Deštné na Opavsku.

Muž se podle obžaloby na čin důkladně připravoval. Mimo jiné oběma ženám schoval mobilní telefony do kamen. V roce 2016 mu Krajský soud v Ostravě vyměřil osmnáct let žaláře. Jiří L., který si vysloužil přezdívku jateční střelec, vinu odmítl. Předložil několik verzí. Nakonec tvrdil, že se stal obětí rodinného spiknutí. Vloni v rámci žádosti o obnovu svého případu prohlásil, že má k dispozici nové důkazy. Neuspěl.

Poté, co vstoupila v platnost novela trestního řádu, podal novou žádost. Tentokrát se jí zabýval jiný senát. Ani ten ale argumentaci Jiřího L. nepřijal a obnovu nepovolil. Muž si podal stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Kramný

Zřejmě mediálně nejsledovanější žádost o povolení obnovy procesu podal letos v červenci Petr Kramný, který byl pravomocně uznán vinným z vraždy své dcery a manželky. Senát mu v roce 2016 vyměřil osmadvacet let žaláře.

Trest mu uložil senát vedený předsedkyní Renatou Gilovou. Žádostí o povolení obnovy se bude zabývat senát soudkyně Šárky Skalské. Podle neoficiálních informací by se tak mohlo stát v listopadu nebo prosinci. Bude veřejné. Očekává se velký zájem, především zástupců médií.

Celý proces obnovy procesu má dvě fáze. V té první soud rozhoduje o povolení, či zamítnutí. Pokud dospěje k závěru, že jsou dány důvody pro povolení obnovy, nastává druhá fáze. Tu jasně definuje novela trestního řádu s tím, že obnovené hlavní líčení povede senát, který původně rozhodoval. U Petra Kramného tedy senát soudkyně Gilové.