Smlouvu na výměnu oken podepsal letos 6. dubna devětašedesátiletý muž z obce na Bílovecku s osobou, jež vystupovala za firmu Oknoprojekt s.r.o., se sídlem v Ostravě-Vítkovicích. „Předmětem smlouvy byla výměna stávajících oken za plastová, práce měly být provedeny v červnu nebo červenci letošního roku. Poškozený zaplatil téhož dne částku přesahující čtyřiačtyřicet tisíc korun,“ uvedla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Po několika týdnech, 15. května, muž zaplatil další zálohu, tentokrát ve výši 68 000 korun. V srpnu mu ale přišel dopis, že dodávka oken se opozdí o čtyři až šest týdnů. „Ani po uplynutí tohoto termínu však osoba, vystupující jménem firmy nereagovala, okna dodána nebyla. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin zpronevěry,“ doplnila Holčáková.

Obdobně dopadla například jednapadesátiletá žena z Vítkovska. Té firma loni provedla výměnu oken k její spokojenosti. Objednala si proto letos v srpnu výměnu dalších čtyř oken. Na zálohách zaplatila celkem více než 26 tisíc korun, ale výměny se nedočkala. Když počátkem tohoto prosince navštívila pobočku firmy, nalezla na dveřích upozornění, že pobočka je z provozních důvodů uzavřena do 15. prosince. „Policisté pak na místě v Ostravě-Vítkovicích zjistili, že sídlo firmy je uzavřeno a jejího zástupce se nedaří kontaktovat. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin podvod,“ sdělila policejní mluvčí a upozornila, že poškozených je, a může být, více.

Policie žádá občany, kteří rovněž zaplatili různé zálohy na provedení výměny oken zmíněnou firmou a do současnosti se, i přes dohodnutá ujednání, nedočkali realizace, aby podali informace na lince 158 nebo na kterékoliv policejní služebně. Věc v současnosti prověřují policisté Obvodního oddělení policie Ostrava-Vítkovice. Kontakt na ně je 974 728 201.