Jeden případ za všechny. Odložený batoh v nákupním vozíku si přivlastnil ve čtvrtek 10. prosince neznámý lapka v novojičínském hypermarketu na ulici Suvorovova. Mladá žena z Valašského Meziříčí ho nechala na krátkou chvíli bez dozoru. „V batohu se nacházela peněženka s finanční hotovostí, platební karta a doklady poškozené,“ uvedl Zbyněk Tomšík, novojičínský policejní mluvčí. Ten zároveň dodal, že v poslední době museli strážci zákona řešit několik případů vykradených šatních skříní na pracovištích a ve školách.

Ač se výstrahy ohledně obezřetnosti při vánočním shonu objevují v nejrůznějších médií každoročně, počet krádeží neklesá. Ba naopak. „Jejich počet opět vzrůstá!“ upozorňuje Zbyněk Tomšík a jedním dechem dodává: „Samotná krádež bývá bleskově rychlá a předem pečlivě nacvičená. Kapsáři kradou tak dokonale a nepozorovaně, že se okradený o chybějících dokladech či peněžence dozví často až mnohem později a zcela na jiném místě, než ke krádeži došlo. O pachateli a jeho popisu nemá obvykle ani potuchy.“

Rady policistů zní jasně. Pánové by neměli nadité peněženky nosit v zadních kapsách u kalhot, dámy by je neměly odkládat navrch do tašek a kabelek. Věčným evergreenem a vánočním dárkem pro zloděje jsou PIN kódy platebních a kreditních karet uložené v peněžence. „Mějte je zásadně oddělené od samotných karet,“ apeluje policejní mluvčí. Sehraní kapsáři nekradou pouze v samotných obchodech, často využijí chvilkové nepozornosti při nakládání zboží do vozidel.

Když už se člověk stane obětí kapsářů, je třeba co nejdříve vše ohlásit policii, v případě odcizených platebních karet je třeba je ihned zablokovat. „Stanete-li se svědky kapesní krádeže, neváhejte s pomocí spoluobčanům, například při podání svědectví policii,“ uzavírá její okresní tiskový mluvčí.