VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staré prolézačky se likvidují, nevyhovují dětem ani normám

Kopřivnice - Hřiště, na kterých mnozí z dospělých trávili svá dětská léta, jsou dnes nevyhovující. Prolézačky a atrakce z uplynulých let tak patří zřejmě jen na skládku. Likvidovat je budou také v Kopřivnici.

13.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ivan Babej

Veřejná hřiště jsou s přibývajícími teplotami a jarním počasím čím dál více zaplněna malými i většími dětmi. Pro rodiče a jejich ratolesti jsou frekventovaným místem trávení volného času. „Právě proto, že jsou hřiště tak oblíbená, měla by být nejen atraktivní, ale především bezpečná,“ uvedla Lucie Petříčková, tisková mluvčí kopřivnické radnice a dodala, že právě o bezpečí dětí na městských hřištích se hodlá Kopřivnice postarat.

Statistiky uvádějí, že se ročně v České republice zraní přibližně tři sta tisíc dětí, z nichž zhruba třicet tisíc končí v nemocnicích. Mnoho úrazů se pak stává na dětských hřištích. „Některá hřiště mají špatné konstrukční řešení, povrchovou úpravu nebo dokonce přímo navazují na okolní komunikace,“ informovala Petříčková a dodala, že ty nevyhovující a rizikové prvky město z hřišť odstraní. „Postupně budeme vyměňovat hrací prvky na jednotlivých hřištích a zrušíme stávající nebezpečná zařízení,“ prozradila plány mluvčí.

Prolézačky a houpačky, na kterých si hrávaly děti ještě zhruba před deseti až patnácti lety, jsou podle dnešních norem rizikové a nekompromisně opustí hřiště. Dříve tolik oblíbené sestavy z kovových trubek se tak zřejmě brzy stanou, jako mnoho dalších věcí, jen historickými kousky. „Staré prolézačky jsou i málo líbivé a neodpovídají ani potřebám dětí, kterým poskytují pouze minimum možných aktivit,“ uvedla mluvčí Petříčková a dodala, že město v současnosti pracuje na harmonogramu likvidace starých hracích prvků tím, že rozdělilo Kopřivnici na několik spádových oblastí, ve kterých dojde k postupnému vybudování kvalitních hřišť. „Ty budou odpovídat všem bezpečnostním normám,“ přislíbila Petříčková.

V současné době probíhá v Kopřivnici výstavba dopravního dětského hřiště na ulici I. Šustaly, další hřiště pak budou vybudována například na sídlišti Sever či v parku Edvarda Beneše. Výstavbou nových hřišť se však nezabývá pouze Kopřivnice, ale i ostatní města na Novojičínsku. Například v Novém Jičíně se děti vloni dočkaly Oranžového hřiště u Základní školy Jubilejní či dětského koutku v areálu na Skalkách. „Ve výhledu jsou také hřiště v lokalitě Máchova nebo Riegrova,“ přiblížil záměry města Václav Šimíček z oddělení komunálního hospodářství novojičínské radnice.

„V současnosti uvažujeme o rekonstrukci a rozšíření hřiště v parku na Střelnici v celkové hodnotě 635 tisíc korun,“ uvedl před časem tajemník Městského úřadu Bílovec Rostislav Musila a dodal, že každoročně vynakládá město ze svého rozpočtu třicet tisíc na drobné údržby a úpravy hřišť. Původních herních prvků se zbavují ale také v Odrách. „Ze starých hřišť postupně odstraňujeme normám neodpovídající nebo zničené prvky. Stará hřiště rušíme úplně,“ uvedl Petr Mlčoch, tajemník Městského úřadu Odry. Například ve Frenštátě jsou pak všechna nová hřiště v souladu s platnými normami.

Autor: Markéta Kovalová

13.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení