Zahradničení není vždy jen o chatce na konci města a malých záhoncích s mrkví a pítkem pro ptáky uprostřed. Pro některé lidi to znamená hlavně nezákonně nabyté peníze a kromě tohoi malou úlitbu pro sebe. Řeč je o pěstírnách marihuany, které svým provozovatelům vydělávaly statisíce korun a poskytovaly dostatečné zásoby pro jejich vlastní potřeby.

Takto pěstitelé opatrovali a sklízeli rostliny konopí více než rok. „Během domovních prohlídek jsme zajistili jak indoorové pěstírny, tedy zařízení pro pěstování, tak i samotnou marihuanu, připravenou k distribuci, a finanční hotovost,“ informoval novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Můžou dostat až pět let

Strážci zákona zadrželi jednu 28letou ženu a tři muže ve věku od 29 do 34 let a sdělili jim obvinění ze spáchání přečinu nedovolené výroby a pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku. „Za toto jednání jim soud může udělit trest odnětí svobody v délce až pěti let,“ podotkl k obviněným Gřes.

Sklízeli několikrát do roka

Díky péči, kterou cenným rostlinám věnovali, sklízeli pachatelé v bytech až čtyřikrát do roka. Jeden z nich této činnosti údajně zanechal, když mu přišlo vysoké vyúčtování za elektrickou energii. Rostliny totiž při pěstování v umělých podmínkách potřebují intenzivní umělé světlo a ventilaci.

Novojičínští policisté dále upozorňují obyvatele, že samotná výroba drog v bytech má jedno společné, a to zvýšenou spotřebu elektrické energie, nárůst cizích osob v domě, hlavně v nočních hodinách, a také mnohdy poničení zařízení a vybavení vchodů a chodeb domů. „V případě zjištění těchto skutečností neváhejte a poskytněte informace policistům,“ uzavřel policejní mluvčí. Lidé mohou v těchto případech využít známou linku 158.