Soudce olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě Vladimír Hendrych rozhodl o trestech pro tři obžalované, z nichž každý se účastnil pouze jednoho zločinu. Vladimír Hanzelka a Martin Holas dostali podmínku, Tomášovi Paluščíkovi senát vyměřil šest let vězení. Rozsudek zatím není pravomocný.

Parta mladíků ve věku od devatenácti do třiatřiceti let se v roce 2009 a hlavně v roce 2010 stala postrachem zaměstnanců heren, casin, barů a bank v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji. Loupeže si pachatelé předem plánovali a počínali si při nich klidně a sebejistě. Téměř vždy si nejprve počkali, až v podniku nebudou žádní zákazníci, poté vtrhli dovnitř s pistolí v ruce a pod pohrůžkou násilí požadovali peníze.

Většinou u sebe měli i pepřový sprej, který po svém řádění vstříkli obsluze do očí, aby jí znemožnili rychle přivolat policii. Senát se zatím zabýval třemi případy – vyloupením banky v Odrách a heren ve Valašském Meziříčí a v Novém Jičíně.

Lupiči, kteří se přepadení účastnili v různých sestavách, si nejvíce peněz odnesli z banky v Odrách. „Do banky vstoupil maskovaný muž. Měl šátek přes obličej a kapuci přes hlavu. Zamířil na mě a řekl, že se jedná o přepadení, ať dám ruce na stůl,“ popsala jedna z pracovnic banky. Násilníci si nakonec odnesli částku 783 443 korun. Většina jí byla v české měně, část v amerických dolarech.

Paluščíkovi, který se na této loupeži podílel, soud vyměřil šestiletý trest ve věznici s ostrahou. Čtyřiadvacetiletému muži přitom za tak velkou loupež hrozilo pět až dvanáct let vězení. Svůj čin navíc spáchal krátce poté, co mu vypršela zkušební doba z předchozího trestu za podvod. Paluščík si nechal lhůtu na rozmyšlenou, zda podá odvolání.

Zbylí dva odsouzení, kteří vyvázli s podmínkou, loupili ve Valaššském Meziříčí a Novém Jičíně.

Jednáním dalších obžalovaných, Jakuba Drastíka, Pavla Michálka, Miroslava Jarabici a Martina Hanáčíka, z nichž každý má na svědomí více loupeží, se senát bude zabývat v říjnu.