O tom, že město musí platit soudní náklady kvůli částečně prohranému soudnímu sporu, se dozvěděli zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm na svém posledním zasedání, když se zabývali úpravami rozpočtu na letošní rok.

O slovo se přihlásil Martin Vencálek, vedoucí odboru kanceláře starosty, a sdělil přítomným, že vznikl určitý požadavek na právní služby. „Musíme zaplatit náklady řízení ve výši pětašedesáti tisíc korun. S tímto se nepočítalo. Proto chci požádat, aby tato částka mohla být zařazena do návrhu rozpočtových změn,“ uvedl Vencálek a dodal, že město prohrálo soud, a ten mu uložil uhradit náklady protistrany na právní služby při soudním řízení. „Ten člověk měl právníka, takže to bude těch zmíněných pětašedesát tisíc korun,“ připomněl Vencálek.

Sankce neměla být

Více přítomným objasnil samotný starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský.

„Jedná se o bytovou problematiku, konkrétně prodej bytu v rámci privatizace. My máme potvrzeno soudem, že ten kupec doplatí rozdíl mezi cenou, za kterou byt prodal a za kterou jej nabyl,“ nastínil Hrabovský a doplnil, že soud ale neuznal smluvní sankci, kterou zahrnovala kupní smlouva mezi městem a kupcem bytu. „Soud to zpochybnil a vlastně ani nemohl rozhodnout jinak. Jde o to, že soud na základě judikátu musel zpochybnit to, že by ten člověk měl zaplatit sankci, když ten byt je jeho majetkem. To znamená, že pokud člověk  získal byt v privatizaci, a je uveden jako vlastník bytu, nemůže jej v předepsané době prodat, jak stanoví smlouva. Pokud tak učiní, musí doplatit rozdíl mezi cenami. Ale už je protizákonné, aby z toho platil sankci. To by mohl jedině v případě, že by ten byt nebyl jeho vlastnictvím,“ snažil se o konkrétnější vysvětlení frenštátský starosta.

„Nemáme to zatím písemně, ale u další privatizace se bude muset udělat smlouva jinak,“ poznamenal Hrabovský.

Vencálek ještě starostu doplnil, že 65 tisíc korun musí město zaplatit co nejdříve. Nato některé zastupitele poněkud zaskočil. „Něco podobného se ale může přihodit i do doby příštího zasedání zastupitelstva, takže jsem chtěl upozornit, že by bylo vhodné mít k dispozici více peněz , abychom je měli pro tyto neočekávané události, jako provizorium. Ty věci se musí zaplatit,“ upozornil Vencálek a dodal, že právník města se ve zmíněných souvislostech vyjádřil o částce 200 tisíc korun. „Vím, že to je hodně, ale osobně si dovoluji požádat, aby to bylo více než těch šedesát pět tisíc korun,“ řekl Vencálek.

Zastupitel Alois Jaroš na to reagoval tím, že řekl, že by se měla schválit přesná částka a že by zastupitelé a pracovníci úřadu neměli dopředu předjímat prohry dalších soudních sporů.