Situace na silnicích se sice oproti minulým časům, zejména roku 2005, zlepšila, ale není nijak uspokojující. Za letošních deset měsíců policisté zaznamenali na Novojičínsku 1962 dopravních nehod, což znamená pokles oproti stejnému období loňského roku o šestašedesát nehod. Ubylo smrtelných zranění, z loňských dvaceti na letošních patnáct, klesl rovněž počet lehkých zranění, a to z 239 na 231. „O jednašedesát procent se ale zvýšil počet těžkých zranění. Letos jsme jich zaznamenali již padesát,“ upřesnil statistiku okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

Za letošní září policisté evidovali 225 dopravních nehod. Dva lidé při nich zemřeli, pět se zranilo těžce, jednadvacet lehce.

Nejčastější příčinou dopravních nehod byl ve 1255 případech nesprávný způsob jízdy, rychlá jízda měla za následek 263 nehod, nedání přednosti v jízdě způsobilo 211 dopravních nehod a špatně předjíždělo 48 řidičů.

Zarážející kapitolou je alkohol. „Policisté zaznamenali třiadvacetiprocentní nárůst dopravních nehod, které byly způsobeny pod vlivem alkoholu,“ upozornil Tomšík a dodal, že zatímco loni se jednalo o 114 případů, letos jich bylo již 140. Jen v uplynulém měsíci říjnu policisté vyjížděli k deseti nehodám, při nichž měl svůj podíl viny alkohol. I proto se stále častěji zaměřují na namátkové kontroly, kterým se nevyhnou ani řidiči autobusů a jiní řidiči z povolání. „Ta situace je hodně špatná a policie chce i nadále v kontrolách pokračovat,“ uzavřel Tomšík.