„Policisté se případem začali zabývat loni počátkem dubna, kdy na obvodním oddělení v Ostravě-Poruba nahlásil sedmdesátiletý muž pohřešování svého pětačtyřicetiletého syna. Ten vycestoval už v červnu roku 2007 do Dominikánské republiky. S otcem byl v telefonickém kontaktu minimálně jednou měsíčně. Otec policistům sdělil, že syn se naposledy pohyboval ve městech Sosua a Puerto Plata. Po muži bylo vyhlášeno jedenáctého dubna 2008 celostátní pátrání. Vzhledem k možnému pobytu v Dominikánské republice byl kontaktován rovněž Interpol,“ popsala počátky případu ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Otec nahlásil, že syn je v Dominikánské republice a má trable

Otec pohřešovaného při dalších návštěvách informoval policisty o dalších nesnázích, které jeho syna pronásledují. „Například tvrdil, že syn byl už koncem roku 2007 napaden a musel se léčit v Dominikánské republice v nemocnici. Řekl také, že zaslal prostřednictvím Western Union svému synovi částku 150 000 dominikánských pesos, která odpovídá zhruba čtyřiaosmdesáti tisícům korun. V únoru 2008 požádal pohřešovaný kvůli údajným dalším smyšleným nepříjemnostem o 6,5 tisíce euro svou sestřenici bydlící ve Španělsku,“ popsala další informace, se kterými policisté museli pracovat, jejich mluvčí.

Informace o únosu měly dokazovat fotografie

Policisté už ale mezitím i díky spolupráci s pobočkou Interpolu v Santo Domingo zjistili, že legální pobyt údajně pohřešovaného muže v Dominikánské republice je nepravděpodobný.

V emailech, které muž zasílal svému otci, byly i čtyři fotografie, které měly dokazovat, že je zadržován. Měly také vypovídat o jeho zraněních. Posledním dokumentem, který syn otci poslal, byla fotografie poklopu kanálu, na němž ležel jeho prsten. Zadržovaný muž měl být pod tímto poklopem v šachtě zatopené vodou. Fotografie byla doručena loni jedenáctého srpna.

„Nebezpečnost prověřovaného případu i vzdálené místo údajného činu byly pro ostravské kriminalisty velkou výzvou. Do prověřování vstoupili další specialisté z útvaru zvláštních činností. Brzy se jim analýzou technických dat podařilo zjistit, že v době, kdy měla být údajná oběť zadržena pachateli, posílala e-maily svým přátelům i bývalému „zaměstnavateli. Údajný pohřešovaný se také registroval na sázkovém serveru,“ vysvětlila dále Holčáková.

Experti při zkoumání fotek zjistili nesrovnalosti

Policisté důkladně zkoumali i fotografie. Všechny čtyři byly pořízeny stejným fotoaparátem, nebyly však zhotoveny v pořadí, v jakém byly zaslány. „Čtvrtá fotografie poklopu kanálu, který měl pravděpodobně představovat hrob, byla zhotovena jako druhá v pořadí. Navíc nečistoty lemující všechny hrany poklopu a listí v části se zámkem nasvědčovalo tomu, že víko nebylo nikdy otevřeno,“ popsala mravenčí prověřování detailů ostravských policistů mluvčí. Policisté při zkoumání fotek také přišli na to, že podlitina na tváři muže není skutečná, ale je zřejmě uměle vytvořená. Ani fotografie, která měla dokumentovat vychrtlost údajně uneseného muže, pozornosti policistů neunikla. Dokázali z ní vyčíst, že muž vtáhl tváře dovnitř, aby vzbudil pocit vychrtlosti, strádání, bezmoci i strachu. V jeho očích však tyto emoce chyběly.
Pátrání probíhalo dále a bylo dost rozsáhlé.

Únos předstíral, aby vylákal peníze nejen od známých, ale i od svého otce

Policisté tak nakonec došli k závěru, že muž využíval dobrotivosti a laskavosti nejen cizích lidí, ale také vlastního otce a vylákal možná i částku přesahující milion korun. Už v květnu 2008 byl vydán předběžný souhlas k zadržení tohoto muže. Neplnil totiž vyživovací povinnost na svou dceru. V minulosti byl muž také dvakrát odsouzen.

Policisté ale zároveň museli šetření ve věci fingovaného únosu odložit, protože se nejedná o trestný čin. „Muž však zůstává v evidenci celostátně hledaných osob jako podezřelý z trestného činu zanedbání povinné výživy,“ dodala Holčáková.