Podle státního zástupce v pronajatých prostorách výrobního komplexu v Kopřivnici ve spolupráci s Bulhary nainstalovali linku na výrobu cigaret. Žaloba tvrdí, že vyrobili přes tři miliony cigaret. Daňový únik byl vyčíslen na osm a půl milionů korun.

Policie se případem začala zabývat po rozsáhlém požáru, který počátkem ledna loňského roku kopřivnický areál zachvátil. Plameny postupně zachvátily všechny prostory a způsobily škodu za 100 milionů korun.

LINKA NA CIGARETY

Při hašení se ukázalo, že v jedné z hal je linka na výrobu a balení cigaret. Uvnitř se nacházelo i kuřivo. Kriminalisté poté obvinili dva muže. Ti si podle žalobce nechali od Bulharů linku nainstalovat. Obžalovaní vinu odmítl. „Je to lež, je to nesmyl,“ prohlásil první z nich. Jak uvedl, nefunkční tabákovou linku koupil v Bulharsku a nechal si ji převézt do Kopřivnice, kde ji chtěl opravit.

„Chtěl jsem ji spravit a se ziskem prodat. Pak jsem plánoval koupit další linky, opět je opravit a znovu se ziskem prodat. Přes inzerát jsem si ověřil, že o opravené linky je zájem,” prohlásil muž.

Jak uvedl státní zástupce, důkazy včetně odposlechů a sledování však svědčí o něčem jiném. O případ se zajímali i celníci, kteří celou situaci monitorovali.

DUTINKY

I druhý obžalovaný vinu odmítl. „Nikdy jsem tam větší množství cigaret neviděl,” řekl muž, který se podivil nad tím, že po ničivém požáru byly na místě nějaké cigarety nalezeny.

Jak dodal, v Bulharsku zakoupil stroj na cigaretové dutinky, který chtěl v Kopřivnici opravit a zprovoznit. Kvůli problémům s náhradními díly se později domluvil s bulharskými mechaniky, aby přijeli do Kopřivnice a zařízení opravili. Zásah expertů prý potřebovala i tabáková linka prvního z obžalovaných. Při testování obou linek byly použity nakoupené cigarety, tabák a krabice.

Jak se oba obžalovaní shodli, pokud celníci měli nějaké podezření, mohli kdykoliv přijít a vše zkontrolovat.

Hlavní líčení je naplánováno do pátku. Vzhledem k tomu, že se omluvili dva svědci, bude odročeno. Obžalovaným v případě uznání viny hrozí až deset let vězení.