Nejen na podobný útok, jaký se nedávno odehrál ve Žďáru nad Sázavou, ale také na jiné výpady nebezpečných útočníků na veřejných místech by měli být připraveni strážníci Městské policie v Novém Jičíně.

Rejstřík své působnosti se rozhodla novojičínská městská policie rozšířit v létě, tedy jen několik málo měsíců před zmíněnou tragédií ve Žďáru nad Sázavou. „Strážníci tehdy prošli výcvikem, jak postupovat v případě, že se na veřejnosti objeví nebezpečný útočník," potvrdila informaci tisková mluvčí novojičínského městského úřadu Marie Machková.

„Naše rozhodnutí dále vzdělávat policisty nebylo přímou reakcí na nedávnou tragédii, nicméně nás tato událost přesvědčila o tom, že rozhodnutí to bylo správné," řekl ředitel Městské policie Nový Jičín Jiří Klein, s tím, že jeho podřízení o prázdninách absolvovali výcvik pod dohledem specialistů z řad republikové policie.

Proč výcvik absolvovali i řadoví městští strážníci, když se k takovýmto případům volá vždy speciální zásahová jednotka? „Reakce na jakýkoliv útok takzvaných aktivních střelců, což jsou lidé, kteří chtějí zabíjet na veřejných místech jakýmikoliv prostředky, musí být bezprostřední a rychlé. Protože zásahová jednota, jež je k těmto účelům speciálně školena, má delší dobu dojezdu, měla by umět zasáhnout každá hlídka, která je k incidentu povolána," vysvětlil zástupce ředitele novojičínské městské policie Pavel Němec.

Metodika pomůže žákům i učitelům

Kromě aktivního přístupu, tedy speciálního výcviku, se novojičínská městská policie rozhodla zapracovat také na metodice, tedy jakémsi návodu pro učitele i žáky. Ten by jim měl pomoci s tím, jak se chovat v případě útoku takzvaného aktivního střelce. „Bude to takové desatero, kterým by se měla veřejnost v krizové situaci řídit. Důležitý je totiž nejen samotný zásah policie, ale i správný postup ze strany pedagogických pracovníků," dodal Klein.

Příručka bude dodána do všech novojičínských škol, ale tím aktivita proti brutálním útokům na veřejných místech, v tomto případě speciálně ve školách, zdaleka nekončí. „Chtěli bychom, aby také pedagogové prošli proškolením od strážníků, a u školáků dokonce zvažujeme i menší praktický kurz sebeobrany," uvedla vedoucí odboru školství Oldřiška Navrátilová.

Novojičínsku se zatím podobný případ, jako je ten ze Žďáru nad Sázavou, vyhnul, nicméně ředitelé školních zařízení případné nebezpečí nepodceňují. Všechny školy jsou proto přes den zamykány, některé jsou navíc vybaveny kamerovým systémem. „V době ranního příchodu do škol ale dochází k vysoké kumulaci dětí a rodičů, a tak i přes pedagogický dohled a veškerá opatření je nezbytné, aby si rodiče a děti všímali svého okolí," zdůraznila důležitou skutečnost Navrátilová.