Janiček na muže ve vlaku zaútočil bezdůvodně, při incidentu mu zasadil osm ran nožem, napadený skončil v nemocnici.

Obžalovaný se k činu přiznal, původně mu hrozilo deset až 18 let vězení.

V Olomouci jde o jednu z prvních uzavřených dohod u takto závažných trestných činů.

Díky novým „chytrým“ pachovým ohradníkům se na vybraných nejrizikovějších úsecích našich silnic o polovinu snížil počet srážek s lesní zvěří.
Pachové ploty v MS kraji snížily počet srážek s lesní zvěří. Přibudou nové

Žalobkyně měla původně v návrhu trest 11 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Součástí dnešní dohody byla i dohoda o náhradě škody, obžalovaný poškozenému vyplatí na nemajetkové újmě 50.000 korun, polovinu z původně požadované částky.

"Dohoda odpovídala zákonným požadavkům. Právní kvalifikace je naprosto stejná a trest je o něco mírnější, než obžaloba původně požadovala. Dohoda je zákonná," řekl dnes novinářům soudce Eduard Ondrášek.

Dohodu iniciovala obhajoba těsně před jednáním.

Pustevny v polovině dubna roku 2021.
OBRAZEM: Víkend na Pustevnách. Jaro se jim stále vyhýbá

"Uzavřenou a soudem schválenou dohodu o vině a trestu považuji za výsostně výhodnou pro pana obžalovaného. Výhodná byla pro všechny strany. Ten skutek byl specifický, možná i těžko pochopitelný, myslím, že bylo učiněno za dost pro všechny strany trestního řízení," uvedl obhájce Petr Vavřík.

Plival po lidech

Incident se odehrál na konci listopadu loňského roku v osobním vlaku na trase od Teplic nad Bečvu do Černotína.

Janiček podle obžaloby konflikt s pětačtyřicetiletým mužem vyvolal zcela bezdůvodně.

Pustějov je starousedlická obec.
Stačí přejít koleje a otevře se kouzelná krajina Poodří. To je Pustějov

Policie tehdy uvedla, že jej muž upozornil na nevhodné chování, neboť plival po spolucestujících.

Spor nakonec přerostl ve fyzické napadení. Janiček vytáhl na poškozeného nůž a pod neustálými výhrůžkami, že ho zabije, jej začal bodat.

Dalšímu útoku zabránil strojvůdce

Žalobkyně uvedla, že při potyčce jej nejméně osmkrát zasáhl do různých částí těla.

"Poškozený se snažil bránit a útok vykrývat, poškozenému se nakonec podařilo muži nůž vykopnout z ruky a skočit mu na záda," uvedla žalobkyně.

Napadený muž utrpěl bodné rány až do hloubky osmi centimetrů a po útoku byl převezen do nemocnice, kde se musel podrobit i operačnímu zákroku. Útočník poté z vlaku utekl, kriminalisté jej dopadli druhý den ráno ve Valašském Meziříčí.

Požár pece v pizzerii Del Monte v objektu Penny marketu, 17. dubna 2021 ve Frenštátě pod Radhoštěm.
V objektu frenštátského Penny marketu hořelo. Vzplála pec v místní pizzerii

Uzavření dohody o vině a trestu umožňuje loňská novela trestního řádu, která umožňuje tento postup i v případě závažnějších trestných činů. Začala platit 1. října.

Tuto možnost obhajoba s obžalobou využívají v praxi stále častěji, například soudce Ondrášek ji schválil před dvěma týdny v případu ublížení na zdraví s následkem smrti.

"Je to samozřejmě mnohem rychlejší, zkracuje nejen hlavní líčení, ale je jednodušší i rozsudek, kdy není potřeba psát nějaké odůvodnění. Nepochybně je to velmi pozitivní," řekl soudce.