Nezvyklý drogový případ, na jehož počátku bylo zneužití transdermální náplasti k tišení bolesti a na konci smrt mladého narkomana, začal ve čtvrtek řešit Krajský soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedl devětatřicetiletý Viktor Dufek z Novojičínska.

Podle obžaloby v Kopřivnici a okolí distribuoval nelegálně získané transdermální náplasti, z nichž se poměrně jednoduchým způsobem dala extrahovat návyková látka fentanyl. Po jejím užití v červnu předloňského roku zemřel čtyřiadvacetiletý mladík. Dufkovi, který ale podíl na smrti odmítá, hrozí deset až osmnáct let vězení.

„Určitá skupina lidí obchodovala s touto nebezpečnou látkou. Bohužel syn si ji obstaral. Jenže nevěděl, v jakém množství ji může užívat. A na to následně zemřel," řekl Deníku před zahájením procesu otec mrtvého mladíka.

Kšeftaři

Podle státní zástupkyně Daniely Srbové byli na počátku všeho pacienti, kteří náplasti legálně získávali na předpis. „Osoby, kterým byly tyto náplasti předepsány, je dále prodávaly. A feťáci z nich získávali látku fentanyl tím, že je zahřívali. Pak si ji injekčně aplikovali. Fentanyl je přitom mnohonásobně silnější než heroin, což znamená, že velmi rychle hrozí smrt z předávkování," uvedla Srbová, která zdůraznila, že náplasti při běžném používání postupně uvolňují tišící látku, která se přes kůži vstřebává i několik dnů. Po extrakci tak narkomané získali silně koncentrovanou drogu, jejíž užití je přirovnáváno k ruské ruletě. „Nejsou schopni zjistit, jaké množství vlastně do sebe dostali," vysvětlila Srbová.

Fenomén

Zneužití transdermálních náplastí bylo u nás ve větší míře zaznamenáno v letech 2012 a 2013. Evidováno je již několik úmrtí po celé České republice. V rámci Moravskoslezského kraje byla nejhorší situace právě na Novojičínsku.

„Fenomén fentanylu je úzce spjatý s Kopřivnicí. Kopřivnice byla jediným městem, kde se lidé k fentanylu dostávali pravidelně. Mimo Kopřivnici jsou to pouze jednotlivé případy," řekl Deníku Michal Sobek ze společnosti Renarkon, která mimo jiné pomáhá drogově závislým.

Drogová výpomoc?Viktor Dufek měl podle obžaloby zavinit smrt mladíka, kterému údajně prodal transdermální náplasti k tišení bolesti.

Viktor Dufek podle obžaloby předal narkomanům desítky možná i stovky náplastí. To ale Dufek odmítl. Potvrdil jen, že tišící náplasti skutečně kupoval a několik jich dále prodal s menším ziskem. Podle Dufka drogová scéna v Kopřivnici dobře věděla, kde se náplasti dají sehnat. Nebyl tedy důvod, aby je někdo od něj za navýšenou cenu ve větším množství odebíral. „Ano, několik jsem jich prodal. Někdy to byla jen taková výpomoc. Někomu bylo špatně, tak jsem mu tu náplast dal. Nebyla to distribuce, ale výpomoc. Nefungovalo to tak, že bych si na tom mastil kapsu," řekl Dufek.

Sám za náplasti platil 250 až 300 korun, dále je pak prodával za přibližně 400 korun.

Peníze

S transdermálními náplastmi začal Dufek obchodovat na přelomu let 2012 a 2013. Vše údajně začalo ve chvíli, kdy si všiml dvou žen z Kopřivnice. „Viděl jsem, že mají náplasti na ruce," řekl Dufek, který již v té době dobře věděl o účinku fentanylu. „Pocházely ze sociálně slabší vrstvy. Hřešil jsem na to, že je utáhnu na peníze. A to se i stalo," prohlásil Dufek. V Kopřivnici podle něj bylo až pět zdrojů náplastí. Lidé, kteří místo aplikace s náplastmi kšeftovali, jsou stíháni samostatně.

Smrt

Mladík, jehož smrt má podle obžaloby Dufek na svědomí, zemřel v červnu 2013 na otok mozku. Dufek ale uvedl, že náplast mu naposledy prodal v dubnu. „To setkání si přesně nevybavuji. Možná jsme se náhodně potkali, možná mi zavolal," prohlásil obžalovaný, který potvrdil, že mladíka znal. „Spolu jsme například jezdili na makovice. Naposledy jsem ho viděl asi týden předtím, než zemřel. Chtěl náplasti, ale já žádné neměl. V té době už bylo opium, na které jsem jezdil," dodal Dufek.

Nechtěl loupit

S drogami Dufek údajně začal v roce 1997. Jak zdůraznil, vždy bral jen to, na co měl. „Prošel jsem řadou zaměstnání. Vždy jsem se snažil, abych si na drogu vydělal. Bál jsem se, že skončím v kriminále. Proto jsem se vyhýbal krádežím a loupežím," prohlásil Dufek. Přesto se několikrát dostal do konfliktu se zákonem.

S drogami se prý opakovaně snažil skoncovat. „Jednou jsem čtyři roky nic nebral. Měl jsem partnerku. Pak se ale v Sedlnicích objevil pervitin a já do toho znovu spadl. O vše jsem přišel. Museli jsme prodat barák a odstěhovat se. Babička se styděla. Je to vesnice," řekl Dufek, který na podzim předloňského roku nastoupil na další léčbu. „Uvědomil jsem si, kolik mi je roků. Člověk je jednou nohou v kriminále a druhou v hrobě. Chtěl jsem s drogami navždy přestat. A najednou mě dostihla minulost," uzavřel Dufek.

Hlavní líčení bylo odročeno na počátek března, kdy soud vyslechne svědky.