Nad ránem ji nejméně dvakrát udeřil do hlavy deset kilogramů vážící činkou. Dívka na místě zemřela. Pliska tělo ukryl v úložném prostoru své válendy. Mrtvolu až po dvou dnech našli rodiče vraha. Soud uznal Plisku vinným z trestného činu vraždy. Senát odmítl verzi obhajoby, která tvrdila, že Pliska byl vlivem drog a alkoholu nepříčetný. Obhájce žádal, aby jednání jeho klienta bylo kvalifikováno pouze jako trestný čin opilství, na který zákon pamatuje sazbou od tří do osmi let.

Lítost

Samotný Pliska během soudního procesu, který probíhal od úterý, odmítl vypovídat. Již dříve ale prohlásil, že svého činu lituje. Jak sám řekl, stále nechápe, jak se něco takového mohlo stát. „Moc toho lituji. Žanetu jsem měl rád,“ řekl Pliska, který drogám holdoval od svých jedenácti let. Užíval zejména pervitin, kouřil i marihuanu, někdy zkusil i extázi. Přítelkyni, jež také brala drogy, znal přibližně deset let.

Osudného dne ji v nočních hodinách, po náhodném setkání v jednom z karvinských parku pozval k sobě domů. V té době měl již v sobě dávku pervitinu, oba si poté v pokoji vzali drogu a vypili šampaňské. „Pak přistoupili k sexuálním hrátkám, které trvaly až do rána,“ uvedl předseda senátu Krajského soudu v Ostravě.

Proč?

Závěr se však změnil v tragédii. Pliska vzal desetikilovou činku a Žanetu uhodil. „Zcela bezdůvodně ji nejméně dvakrát udeřil do týlní části hlavy,“ prohlásil předseda senátu s tím, že motiv činu se nepodařilo jednoznačně prokázat. „Nevíme, proč vzal činku a oběť opakovaně praštil do hlavy,“ vysvětlil soudce. Podle jedné z verzí mu Žaneta řekla něco, co jej urazilo či ponížilo. Ve zlobě pak vzal činku. Soudní znalci připustili, že Pliska byl pod vlivem drog, za své jednání je však zcela zodpovědný. Experti u něj nezjistili žádnou duševní chorobu, poruchu ani sexuální úchylku.

Nikdo nic nepoznal

Jak při zdůvodnění rozsudku naznačil předseda senátu, obžalovaný mohl vyváznout s mírnějším trestem. Jako přitěžující okolnost však soud vyhodnotil jeho chování po činu. Pliska mrtvé oběti svázal ruce a nohy a tělo ukryl do úložného prostoru své postele. O několik hodin později šel za svými rodiči. „Nic divného na něm nepozorovali. Choval se zcela běžně,“ řekl soudce. Tělo objevili až rodiče, kteří v jeho pokoji cítili zápach. Ten je přivedl až k posteli, kterou otevřeli. „S hrůzou učinili šílený nález – tělo zavražděné dívky v úložném prostoru,“ řekl soudce. Otec se zhroutil, matka zavolala policii.

Bezúhonný

Před přísnějším trestem Plisku naopak zachránilo to, že dosud nebyl trestán a řádně pracoval. „Všichni, kdo ho znali, jej popisovali jako bezproblémového a klidného člověka, který nevyvolával hádky,“ řekl soudce.

Pliska i státní zástupkyně si ponechali lhůtu k vyjádření. Pokud se někdo z nich odvolá, bude mít poslední slovo Vrchní soud v Olomouci.