Poprvé od změny zákona o provozu na pozemních komunikacích je možné se dívat na výsledky statistik dopravní nehodovosti objektivně. Posuzují se totiž období, která přišla po zmíněné změně. Z policejních statistik tak je patrné, že počet nahlášených dopravních nehod ve srovnání s loňským lednem klesl o osmnáct na letošních 57. To je čtyřiadvacetiprocentní pokles. Ve fatálních následcích se ale situace nezlepšila. „Dopravní nehody si v lednu vyžádaly dvě oběti, loni to byla jedna osoba. Těžká zranění utrpěly dvě osoby, což je stejně jako lni v lednu,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík a doplnil, že lehce se zranilo dvanáct osob, což bylo o pět méně než loni za stejné období.

Nejčastější příčinou dopravních nehod byl již tradičně nesprávný způsob jízdy, a to v osmadvaceti případech, což znamená pokles o pět oproti lednu 2010. „Nejvyšší pokles dopravních nehod z pohledu příčin byl u dopravních nehod způsobených nepřiměřenou rychlostí. Zatímco loni v lednu stála nepřiměřená rychlost za čtyřiatřiceti případy, letos to bylo jen za osmnácti,“ pokračoval novojičínský okresní policejní mluvčí. Stoupnul počet dopravních nehod zaviněných nesprávným předjížděním. Loni nebylo příčinou ani jedné dopravní nehody, letos čtyř.

Alkohol zpoza
volantu nezmizel

Potěšitelné snad může být, že se v prvním měsíci roku o polovinu snížil počet dopravních nehod, na nichž měl svůj podíl alkohol. Loni v lednu jich policisté zaznamenali Osm, letos čtyři. To ale vůbec neznamená, že by řidiči na Novojičínsku šli konečně do sebe. Při různých kontrolách totiž policisté zjistili alkohol v organizmu řidiče v sedmnácti případech. Loni v lednu to bylo o deset případů méně.

Policisté byli ve srovnání s loňským lednem celkově mnohem aktivnější. Například ve zkráceném přípravném řízení řešili sedm případů, oproti loňským dvěma. „V průběhu měsíce ledna policisté zadrželi jedenáct řidičských průkazů, což je stejně jako loni za stejné období, v pěti případech zjistil řízení bez řidičského průkazu, loni to bylo čtyřikrát, a v jednom případě odebrali vozidlo. Za loňský leden takový případ nenastal,“ doplnil Tomšík.

Z černých čísel statistik následků dopravních nehod se Novojičínsko jen tak brzy nedostane. Již ve třetím únorovém dni zemřely na dálnici u Hladkých Životic další dvě osoby.