Alej se nachází nad čtvrtí, kde je v plném proudu výstavba nových rodinných domků. U pěti asi třímetrových lip někdo v uplynulých týdnech ulomil celou korunu, u dvou stromků hlavní větev a u jedné boční větve.

Město vyčíslilo škodu na čtyřicet tisíc korun a na neznámé pachatele podalo trestní oznámení. Zároveň žádá občany, kteří si od poloviny května všimli na místě něčeho podezřelého, aby se obrátili na Oddělení veřejné zeleně na Městském úřadu v Novém Jičíně, telefon 556 768 358, nebo přímo na Policii ČR. Na lípy si pachatel či pachatelé nevzali pilu nebo jinou pomůcku, stromky ulámali rukama.

Tento případ vandalství není prvním, se kterým se pracovníci městského úřadu v Novém Jičíně a vedení města setkali. „Je nám z toho smutno. Lipová alej bude na tomto místě nejen krásná, ale i lidem velmi užitečná, a to například díky zlepšení mikroklima v lokalitě. Je to pro mě čím dál víc nepochopitelnější,“ sdělila k případu vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková a dodala, že město počítá s náhradou poškozených stromků, což však přijde na desetitisíce korun.

Událost nenechala klidného ani místostarostu Nového Jičína Milana Šturma. Ten nazval počínání takových lidí čirým vandalismem a lidskou zhovadilostí. „A to se ještě zvěři omlouvám, protože ta by něco takového jistě neudělala,“ neskrýval své rozhořčení. „Jde o absolutní neúctu k práci a k přírodě,“ konstatoval místostarosta.