Možná kvalitu nové multifunkční tiskárny od Ježíška chtěl vyzkoušet muž, který si vyšel nakupovat do kopřivnických ulic o prvním lednovém pondělí. Nebyl to žádný troškař, na cestu si totiž vytiskl falešnou tisícovku a nenechal se odradit prvním ani druhým a dokonce ani třetím neúspěchem.

„Ve třech případech byl obsluhou prodejen odmítnut s tím, že jde o jasný falzifikát, pouze ve čtvrté prodejně jí zaplatil," potvrdil aktivitu podvodníka novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Prodavačce krátce na to došlo, že bankovka s Františkem Palackým není tou, kterou by chtěla mít ve své kase, a proto hned zavolala policisty.

„Ti si falešnou bankovku převzali k dalšímu zkoumání. Po podvodníkovi, který se tohoto jednání dopustil, policisté pátrají s podezřením ze spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz, kdy mu za toto hrozí dvanáctiletý trest odnětí svobody," upřesnil Petr Gřes.

V průběhu loňského roku se kriminalisté v okrese zabývali deseti obdobnými případy. Podezřelé bankovky se objevily v různých nominálních hodnotách, ale expertízy nakonec v některých případech zjistily jejich pravost.

„Většinou obchodníci na nepravost přišli až při samotném vyúčtovávání tržeb. Podezřelé bankovky pak policistům odevzdali k provedení kriminalistických expertíz k určení pravosti," pokračuje policejní mluvčí s tím, že vyšetřování těchto případů spadá do gesce krajských kriminalistů, kteří se touto problematikou zaobírají.