Sedmnáct loupeží má na svědomí šestice pachatelů ze severní Moravy. Mezi nimi je pět mužů z Nového Jičína. Všichni se dopustili trestného činu nejen ve Zlínském kraji, kde loupili celkem pětkrát – v Rožnově pod Radhoštěm a ve Valašském Meziříčí, ale také v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Terčem jejich zájmu se staly především herny a kasina. První přepadení měli maskovaní lupiči na svědomí již v srpnu loňského roku, poslední, červencová loupež se jim stala osudnou. Pět z nich je v současné době ve vazbě, šestý je stíhán na svobodě.

„Skupina si vybírala především herny a kasina, dvakrát vyloupili benzinovou čerpací stanici a v jednom případě peněžní ústav,“ sdělil kriminalista zlínské policie Jindřich Kučera. Pachatelé se navzájem znali, nikdy však neloupili pohromadě. „V tomto případě je nemůžeme stíhat jako organizovanou skupinu,“ vysvětlil Kučera.

S místy, která si zloději k přepadení vybírali, se předem seznámili. „Zjistili si, kolik lidí se v podniku zdržuje, kdy je nejvhodnější doba k činu. Nikdy nejednali bezmyšlenkovitě,“ objasnil Kučera.

Muži byli vyzbrojeni pepřovým sprejem, plynovou pistolí, v některých případech i elektrickým paralyzérem. Jeden z nich vždy namířil pistoli a vynutil si peníze, zaměstnancům přikazovali, aby si lehali na zem a ohrožovali je pepřovým sprejem.

Loupeže byly podobné

Největší škodu způsobili v polovině června ve Frýdku-Místku. Z kasina odcizili přes dvě stě tisíc korun. Kriminalisté po intenzivním pátrání zadrželi nejen mladíky, ale podařilo se jim zajistit i část ukradených peněz. „Loupežná přepadení vykazovala společné znaky, ať už to bylo chování pachatelů, či používání plynové zbraně,“ upřesnil Kučera.

Celková škoda, kterou napáchali při všech sedmnácti přepadeních, činí 1,3 milionu korun.

„Jsme teprve na prvopočátku dalšího vyšetřování. Uvidíme, zda nezískáme další důkazy k jiným případům, kterých se dopustili,“ řekl Kučera. Část lupu u nich kriminalisté našli při domovních prohlídkách – kromě finanční hotovosti šest set tisíc korun a šest tisíc dolarů zabavili policisté také domácí elektroniku, kterou si za tyto peníze lupiči pořídili.

„Zadržené peníze budou poukázány na účet státního zastupitelství, u soudního líčení se rozhodne, zda se prostředky poškozeným vrátí, či propadnou,“ uvedl Kučera. Škoda, kterou napáchali, nemusí být konečná.

Dvěma pachatelům z Ostravy a Nového Jičína ve věku devatenácti a dvaatřiceti let hrozí trest odnětí svobody až na deset let, další čtyři muži z Nového Jičína ve věku dvacet jedna až dvacet čtyři let si mohou pobýt za mřížemi o dva roky déle.

Podle klinické psycholožky Karin Konečné mohou loupežná přepadení zanechat v lidech dlouhodobá traumata. „Pokud se jedná o odcizení osobních věcí, jako jsou například peněženky či kreditní karty, považují to za svůj osobní problém. Přetrvává tu určitá bezmoc a spousta starostí.

Jestliže ale dojde k vloupání, lidé to vnímají jako narušení osobního soukromí, určité intimity. Může to v nich zanechat určitou psychickou újmu,“ ujasnila.