Všichni před časem dostali na ulici za korunu krém na křečové žíly od společnosti Streemsun z Ostravy.

Firma jim nyní zaslala dopisy, v nichž požaduje zaplacení částky 4650 korun za členství v drogerijním klubu. V opačném případě hrozí exekucí. Zaštiťuje se přitom listinou, kterou příjemci krému podepsali. Ti ale tvrdí, že o placeném členství nebyla žádná řeč, dealeři je údajně ubezpečovali, že pouze podepsali převzetí vzorku za korunu, navíc nedostali žádnou kopii dokladu.

„Spisový materiál je již nyní značně obsáhlý, obsahuje tisíce listin,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že policie eviduje na osm set lidí, kteří si krém převzali, a firma po nich peníze. Pokud by zaplatili, jednalo by se o více než tři a půl milionu korun. Policisté evidují i případy, kdy oslovení lidé podpis na smlouvě o členství označili za padělaný.

Přesto se našlo nemálo takových, kteří požadovanou částku v obavách z exekučního řízení raději zaslali.

Prodejci

Krém prodejci nabízeli od léta do listopadu loňského roku. Dělo se tak na různých místech Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka, Olomoucka, Hranicka a Přerovska, zejména před lékárnami, obchodními centry a na náměstích. Dealeři oslovovali zejména důchodce. Poté si od nich vyžádali občanské průkazy, do formuláře vyplnili jejich identifikační údaje a listinu jim nechali podepsat. „Promotéři jim měli sdělit, že podpis slouží k vykázání nákupu krému za korunu,“ uvedla Holčáková. Kopie smlouvy však dealeři údajně odmítli vydat, takže lidé nezjistili, že se podpisem zavázali k zaplacení 4650 korun do třiceti dnů od uzavření smlouvy. Neměli tak možnost od smlouvy odstoupit. Po uplynutí třicetidenní lhůty pak společnost začala zasílat dopisy s požadavkem na úhradu uvedené částky. V dopise nechyběly ani zmínky o exekuci.

Mluvčí

Neformálním mluvčím těch, kteří se cítí být podvedeni, je Jana Šturmová z Nového Jičína. O firmu Streemsun se začala zajímat poté, co od ní její maminka dostala na ulici krém.

„Maminka mi ukázala krém za korunu. Nechala jsem si od ní povykládat, jak k tomu přišla. A dozvěděla jsme se, že něco podepsala, že od ní chtěli občanský průkaz, z něhož si opsali osobní data. To mi přišlo podezřelé,“ řekla již dříve Deníku Šturmová, která zájemcům poskytuje telefonické i internetové rady.

Dealeři

V souvislosti s vyšetřováním tohoto případu se policisté obracejí také na všechny dealery a dealerky, kteří pro společnost Streemsun pracovali. „Hrozí totiž zneužití jejich osobních údajů. Tyto osoby mohou kontaktovat Policii ČR na telefonním čísle 974 725 356, faxem na čísle 974 725 908–909 nebo emailem na adrese mrova.skpv.ohk@mvcr.cz,“ uzavřela Holčáková.

Související články:Dostali krém na ulici, teď mají platit tisíce korun