Milan Bortel byl jedním ze tří lidí, kteří působili ve funkci ředitele na Základní škole Komenského 68 v Novém Jičíně v době, kdy v průběhu zhruba deseti let tehdejší ekonomka zpronevěřila celkově necelé tři miliony korun.

Okresní soud v Novém Jičíně, jej nejprve zbavil viny, avšak po odvolání se státního zástupce proti tomuto rozhodnutí vše začalo nanovo a koncem února 2008 novojičínský soud uložil Bortlovi půlroční trest s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců. Bortl se proti rozsudku odvolal ke Krajskému soudu v Ostravě, ten ale koncem května 2008 jeho odvolání zamítl jako nedůvodné. Bortel již tehdy uvedl, že se podá dovolání k Nejvyššímu soudu, což také učinil.

„Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě a nařídil tomuto soudu nové projednání,“ potvrdil informace Deníku tiskový mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig a uvedl důvody, proč se Nejvyšší soud přiklonil na stranu Bortla. „Ve škole byl nastaven kontrolní mechanizmus, který selhal, ovšem ne chybou tohoto ředitele. A nelze mu klást za vinu ani to, že zavčas neodhalil trestnou činnost jeho hospodářky,“ tlumočil názor soudu Knötig. Nejvyšší soud uložil krajskému soudu, aby doplnil dokazování a znovu rozhodl, případně aby zvážil, zda nedošlo k promlčení případu.

Knötig ještě doplnil, že Nejvyšší soud v případu Bortla rozhodl již loni 17. prosince, ovšem zasedání bylo neveřejné. „Proto dokud se rozhodnutí nedoručí účastníkům řízení, nesmí se k tomu zveřejnit žádná informace,“ vysvětlil zhruba měsíční prodlevu mezi vyhlášením rozhodnutí a jeho zveřejněním.

Milan Bortel, který řediteloval na Komenského 68 v letech 1998 až 2002, se příliš k rozhodnutí Nejvyššího soudu nechtěl vyjadřovat. „Rozhodl jednoznačně. Nemám k tomu co dodávat. Počkám na rozhodnutí krajského soudu,“ řekl Bortel.