"Jako inspirace této drogové skupině nejspíše posloužil seriál Perníkový táta, neboť pachatelé pervitin vyráběli na odlehlých místech v různých lesích na Vítkovsku, a to v upraveném terénním dodávkovém automobilu. Uvnitř party devíti osob byly striktně rozděleny role. Někteří členové drogu vyráběli, další při varném procesu střežili okolí, zbytek členů sháněl prekurzory a následně na různých místech distribuoval pervitin," uvedl k případu mluvčí moravskoslezské policie René Černohorský.

"V této skupině osob byly rovněž manželky obou hlavních aktérů, které se na samotné distribuci drogy výrazným způsobem rovněž podílely a společně se svými životními partnery a s dalšími osobami návykovou látku za úplatu nabízely k prodeji na různých místech v okresech Opava a Nový Jičín," řekl dále Deníku mluvčí policie. 

Policisté z Opavy tak v těchto dnech zahájil trestní stíhání sedmi mužů a dvou žen ve věku mezi 27 a 49 let z Opavska a z Novojičínska a obvinila je ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

"Jako členové organizované skupiny se každá různou měrou podílela na výrobě a distribuci pervitinu, a to opakovaným opatřováním léčiv s obsahem pseudoefedrinu (převážně z Polska), dalších potřebných chemikálií a prekurzorů sloužící k výrobě této návykové látky, vzájemnou kooperací a dělbě úloh při procesu vaření a následného prodeje amfetaminu/metamfetaminu několika odběratelům na různých místech Opavska a Novojičínska," popsal mluvčí policie. 

Policisté našli i milion korun a zlato

U jednoho z obviněných, a to třicetiletého muže z Vítkovska, se jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Opavě pro přečin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což mu byl uložen podmíněný trest odnětí svobody v délce jednoho roku, se zkušební dobou do poloviny dubna roku 2024.

Policisté zadrželi devět osob krátce po jejich varném procesu nových dávek pervitinu na teritoriu Vítkova, v části Klokočov.

"Následně byly provedeny tři domovní prohlídky a další tři prohlídky jiných prostor (například automobily). V průběhu těchto soudně nařízených prohlídek byla nalezena a zajištěna kompletní varna na výrobu omamných a psychotropních látek a jedů včetně laboratorního skla, prekurzorů a chemikálií, dále 400 gramů efedrinu, 100 gramů pervitinu a také dva kilogramy šperků ze žlutého kovu a finanční částka na hotovosti ve výši jednoho milionu korun českých. Z celkového počtu devíti obviněných osob bylo pět pachatelů vzato do vazby a čtyři lidé jsou trestně stíháni na svobodě," doplnil mluvčí policie. 

Opavští policisté a kriminalisté celý případ nadále vyšetřují.