Napadení záchranáři by o útocích podnapilých a agresivních pacientů mohli vyprávět své. Také v Kopřivnici už s nimi mají nemalou praxi. V uplynulých dnech totiž vyváděl v sanitce záchranářů šestašedesátiletý muž z Lubiny. „Krátce po poledni nám dispečerka záchranné služby oznámila, že převážejí podnapilého a agresivního muže, který napadá osádku sanitky,“ uvedl Dalibor Klement, zástupce velitele Městské policie Kopřivnice. Současně dodal, že jako uvítací výbor vyrazila na příjezd zraněného opilce na polikliniku v Kopřivnici čekat hlídka městských strážníků.

Podle slov Dalibora Klementa si muž pomoci lékařů a zdravotnického personálu příliš necenil, byl prý vulgární a arogantní. Strážníci tedy museli použít donucovací prostředky, aby lékaři mohli násosku vůbec vyšetřit. „Zranění muže se však ukázalo vážnější, než se zdálo, a proto musel být převezen do nemocnice v Novém Jičíně,“ konstatoval Klement.

Ani zranění opilému staříkovi nezabránilo ukázat zdravotníkům a policii, jaký temperament mu kromě značné dávky alkoholu koluje v žilách. Při hodnotě 2,23 promile alkoholu v dechu neustával násoska v aktivním odporu a slovním vyhrožování. „Strážníci jej museli krotit nejen při převozu do novojičínské nemocnice, ale také při vyšetření na neurologické a chirurgické ambulanci,“ popsal další nasazení městské policie Klement.

V Nemocnici s poliklinikou Nový Jičín práce kopřivnických strážníků nakonec skončila. Problémový pacient sice zůstal v péči zdravotníků, avšak ne na dlouho. Jenom co policejní hlídka opustila nemocnici, opilý stařík nelenil a ze zdravotního zařízení rychle utekl.

Agresivní pacienti nejsou u nás ničím neobvyklým. Podle ředitele novojičínské záchranné služby Jaroslava Dvořáka se všeobecně jedná o český trend. K fyzickému napadení lékařů však podle něj v Novém Jičíně zatím nedošlo. „Za čtyři roky mé působnosti zde k napadení nedošlo. Jedná se spíše o verbální útoky,“ uvedl ředitel Dvořák. Jedním dechem však dodal, že opilých a arogantních pacientů přibývá. „Jezdíme k lidem, kteří trpí neurologickým onemocněním a mají užívat léky. Oni však peníze raději propijí a pak někde zkolabují. Výjezdy k takovým jedincům jsou stále více častější,“ doplnil Dvořák.